Jak być prawdziwym mężczyzną, czyli wierszowany poradnik dla małych i dużych facetów

Ważna, mądra, potrzebna, wypełniająca istotną lukę na rynku literatury dla chłopców - taka jest książka „Jak być prawdziwym mężczyzną”. W swojej wierszowanej opowiastce Scott Stuart zrywa z dotychczasowym wzorcem męskości i w dowcipny sposób podpowiada co zrobić, żeby zostać prawdziwym mężczyzną.


Przykłady podawane przez Stuarta Scotta jednoznacznie zrywają ze szkodliwym mitem „prawdziwego” mężczyzny. Bo współczesny facet wykorzystuje swoją siłę, żeby być wsparciem dla innych. Zdobywa szczyty, ale nawet napawając się sukcesem nie zapomina o tym, żeby wyciągnąć pomocną dłoń do drugiego człowieka. Prawdziwy mężczyzna nie boi się swoich emocji, ma odwagę przepraszać i prosić o pomoc, a przede wszystkim potrafi żyć w zgodzie ze sobą.

To piękne i budujące przesłanie, które Scott sformułował z myślą o małych chłopcach, zrobi kolosalne wrażenie również na dorosłych facetach. Szczególnie na tych, na których stosowano zimny wychów, którym powtarzano, że chłopaki nie płaczą i przypominano, żeby nie zachowywali się jak baby. Dla pokolenia współczesnych trzydziesto i czterdziestolatków to może być naprawdę przełomowa książka, pomagająca w prosty i zabawny sposób przebić balon zbyt wygórowanych i przekłamanych oczekiwań wobec siebie.

„Jak być prawdziwym mężczyzną” to lekka, zabawna, ale też pełna emocji opowieść o dorastaniu do roli mężczyzny. Scott Stuart daje wszystkim małym i dużym chłopakom gotową receptę na to jak być dobrym i szczęśliwym facetem. Jego humorystyczna rymowanka (w fantastycznym przekładzie Michała Rusinka) wywołuje uśmiech, wzrusza i grzeje serducho. Bez wątpienia to jeden z najważniejszych tytułów w biblioteczce mojego synka.

PS
Ilustracje są obłędne, całość jest wymuskana, wesoła i po prostu śliczna.

♥ ♥ ♥
Scott Stuart, Jak być prawdziwym mężczyzną (tyt. oryg. How to Be a Real Man), tłum. Michał Rusinek, wyd. Znak, Kraków 2021. 
 
 

Komentarze