Opowieści z Sudeckiej Puszczy: Jesień, czyli leśna baśń

Jesień to czas melancholii, snujących się mgieł i tajemnic, ale też to doskonały czas na ciepłe, krzepiące lektury, które zostawiają czytelnika z poczuciem, że właśnie wydarzyło się coś ważnego. Właśnie z takich elementów składa się pierwszy tom „Opowieści z Sudeckiej Puszczy” Marcina Pajdaka, a co cieszy najbardziej - publikacja skierowana jest do młodych odbiorców.


Marcin Pajdak w przystępny i jednocześnie literacko piękny sposób zdradza nam sekrety lasu i jego mieszkańców. Autor słowami (ale nie tylko, bo od jego ilustracji również trudno się oderwać) odmalowuje piękno Sudeckiej przyrody, zwraca uwagę na detale, każe się zatrzymać na chwilę i spojrzeć uważnie na piękno otaczającego nas świata. Jednak nie jest to typowa opowiastka o leśnych mieszkańcach, bo pisarz przyjmuje baśniową konwencję, nadaje zwierzętom ludzkie cechy i zajęcia, a później wysyła ich na spotkanie z przygodą. Dzięki temu jeszcze łatwiej identyfikować się z bohaterami, odnajdywać w ich świecie, przyjmować leśne zwyczaje jako własne, a także przejmować się tym, co dzieje się na kartach opowieści.
 

Baśniowa, pełna przygód fabuła sprawia mnóstwo frajdy, ale historia Borsuka, Jeża oraz innych bohaterów niesie ze sobą nienachalne przesłanie i promuje pozytywne wartości, o których warto rozmawiać z dziećmi. Świat będzie taki, jakim sami go uczynimy. Takich mądrych, po ludzku pięknych i dobrych książek nam potrzeba. Jestem dumna, że mogłam objąć matronatem tak subtelną, klimatyczną i wyjątkową publikację. Czytajcie razem ze swoimi pociechami, gwarantuje, że poczujecie zapach lasu, usłyszycie szelest liści, a także zamarzycie o tym, żeby ruszyć w drogę, koniecznie w towarzystwie swoich przyjaciół. 

💚💚💚
Marcin Pajdak, Opowieści z Sudeckiej Puszczy: Jesień, wyd. Moc Media, Warszawa 2021. 
 
Marcin Pajdak
 

Komentarze