Mucha i pajączek, czyli oswajamy dziecięce lęki

Ostatnimi czasy zamiast wieczornego czytania bajek stawiamy na audiobooki. Zazwyczaj królują u nas klasyczne baśnie, ale nie gardzimy również bardziej współczesnymi historiami. Kilka razy zdarzyło się nam również posłuchać bajki „Mucha i Pajączek” Jeremiego Bartosiaka, czytanej przez niezrównaną Krystynę Czubównę.


Przedziwne doświadczenie – słuchać bajki czytanej przez panią Krystynę. Człowiek mimowolnie przez cały czas się uśmiecha. Głos lektorki idealne pasuje do treści i na pewno sprawia, że opowieść dla dzieci jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla dorosłego odbiorcy. Sama bajka składa się z pięciu rozdziałów prezentujących trzech bohaterów i różne perspektywy tej samej historii.

Bruno zauważa w swoim pokoju muchę. Jak to bywa z kilkuletnimi dziećmi, owad wzbudza w chłopcu niepokój, dlatego malec jak najszybciej chce się pozbyć niechcianego gościa. Wraz z rozwojem fabuły dowiadujemy się, że w pokoju zamieszkuje jeszcze przestraszony pajączek, który bardzo boi się Bruna i jego taty.

Jeremi Bartosiak w przewrotny sposób oswaja dziecięce lęki, ukazuje znaczenie empatii w życiu człowieka, uwrażliwia na los każdej, nawet najmniejszej istoty i uświadamia młodym odbiorcom, że punkt widzenia zawsze zależy od punktu, w którym się znajdujemy. Ta krótką opowieść do doskonałe wprowadzenie do rozmów na tematy najważniejsze. "Mucha i pajączek" nie zbywa dziecięcego strachu machnięciem ręki, ale powoli oswaja sytuację i pozwala spojrzeć na niechcianych gości z uważnością i wrażliwością. A to wszystko opowiedziane głosem Krystyny Czubówny brzmi po prostu fantastycznie!

PS lubię co prawda znam już zakończenie, ale lubię dosłuchać bajkę do końca, nawet jeśli Ignacy zaśnie wcześniej.
 
💚💚💚
Jeremi Bartosiak, Mucha i pajączek, czyta Krystyna Czubówna, czas trwania 41,45 min, Wydawnictwo BBK, Warszawa 2020.  


 

Komentarze