„Wege energia” - Katarzyna Gubała

Soczyście zielono-żółta, energetyczna i optymistyczna – taka jest książka „Wege energia” Katarzyny Gubały. W swojej publikacji autorka nie tylko porzuca 125 przepisów na pyszne i pożywne dania w wersji wege, ale też skutecznie przekonuje o zaletach płynących z diety roślinnej.


Publikację Kasi można podzielić na dwie części. W pierwszej autorka opowiada o energii płynącej z kuchni roślinnej. Dzieli się swoim życiowym doświadczeniem, obala mity i przekazuje podstawową wiedzę związaną z dietą roślinną. Kasia jest osobą aktywną, do czego namawia też czytelników, a także podrzuca też wskazówki w jaki sposób układać jadłospis jeśli jesteś sportowcem. Jej osobista perspektywa jest sympatycznym początkiem, po którym przechodzimy do części głównej, czyli przepisów. Mniam! 

Na początku dostajemy bazę, czyli 20 przepisów, które możemy pichcić bez względu na porę roku. Cała reszta jest już pogrupowana w czterech kategoriach – wiosna, lato, jesień, zima. Lubię ten podział w książkach kucharskich, ponieważ łatwiej skupić się na konkretnych porach roku i wykorzystać w pełni potencjał płynący z sezonowej kuchni. Pod względem technicznym na każdej rozkładówce znajdziemy jedne przepis. Po jednej stronie mamy recepturę, a na drugiej kolorowe zdjęcie gotowej potrawy – czasem wystylizowanej ładnie na stole, innym razem jako część fotografii z udziałem Kasi i jej rodziny. W każdym przepisie poza listą potrzebnych składników i opisem wykonania mamy zaznaczoną wartość energetyczną dla jednej porcji z wyszczególnieniem węglowodanów, białka i tłuszczu. Osoby liczące na kalorie będą wdzięczne.

Przepisy Kasi są proste i nie wymagają biegłości w sztuce kulinarnej. Autorka stawia na sezonowe i łatwo dostępne produkty. W prostocie siła, dlatego możecie mieć pewność, że nie znajdziecie tutaj żadnych udziwnień. Smarowidła do chleba, zupy, dania główne, w tym fast foody w zdrowej wersji, a także równe słodkości dla małych i dużych łasuchów – słowem każdy znajdzie coś dla siebie. Do tego książka jest piękna pod względem estetycznym. Dobrej jakości półmatowy papier, mnóstwo kolorowych zdjęć oraz ozdabiające przepisy ilustracje warzyw i owoców czy barwne kleksy nie tylko cieszą oko, ale też nastrajają optymistycznie. Polecam.

💛💚💛
Katarzyna Gubała, Wege energia, wyd. Septem, Gliwice 2020.
 
 

Komentarze