Świąteczna opowieść dla najmłodszych, czyli „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” Petra Horácka

Dotychczas omijało mnie bajkowe szaleństwo związane ze świątecznymi publikacjami dla małych czytelników. Jednak ten rok jest wyjątkowo dziwny, dlatego uznałam, że przyda się nam wszystkim odrobina świątecznej magii w postaci zimowych książeczek. Jako pierwsza na naszą półeczkę trafiła „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” Petra Horácka.


„Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” to książeczka kultowa, perełka literatury dziecięcej, o której marzyło wielu, a którą trudno było gdziekolwiek zdobyć. A ponieważ marzenia się spełniają, Wydawnictwo Babryba przygotowało dodruk, który raduje serca dzieciaków i ich rodziców. Bajeczka Petra Horácka jest prosta i w łatwy sposób dociera do dziecięcej wyobraźni. Różne zwierzątka gromadzą się przy choince w wigilijny wieczór. Drzewko jest piękne, ale brakuje mu gwiazdki na czubku. Gwiazdy na niebie tak pięknie migoczą, dlatego gąska Zuzia nagle podrywa się do lotu, żeby zdobyć jedną z nich. Jak skończy się jej przygoda? Czy zdobędzie gwiazdkę? No i czy uda jej się wrócić do przyjaciół? 
 
 
 

Opowiastka Horácka na w sobie zew przygody, niebezpieczeństwo, a przede wszystkim szczęśliwe zakończenie mówiące o tym, że prawdziwe szczęście daje towarzystwo kochających ludzi (w tym przypadku zwierząt). Przesłanie jest jasne, czytelne i po dziecięcemu urocze. Nie potrafię powiedzieć co takiego jest w tej historii, ale faktycznie wraca się do niej z przyjemnością. Możliwe, że sekret tkwi w ujmującej szacie graficznej. Całostronicowe ilustracje, namalowane jakby od niechcenia, mają w sobie mnóstwo staromodnego uroku, a zimowa kraina z obrazka niemal chłodzi palce. Trudno oderwać oczy od tych wszystkich granatów i bieli, które tak dobrze komponują się z tekstem.

„Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” to idealna propozycja na wspólną lekturę z młodszymi przedszkolakami. Historia jest na tyle prosta, że mali bez problemu zrozumieją przesłanie, a przygoda niesfornej Zuzi zaangażuje uwagę czytelników. Dodatkową atrakcją jest dwujęzyczne wydanie, ale angielska wersja sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, jako pierwsza samodzielna czytanka w języku obcym. Najważniejsze oczywiście jest przesłanie, czyli to, czego tak bardzo nam ostatnio brakuje – cieszenie się wspólną obecnością bliskich sobie ludzi.

💙💙💙
Petr Horácek, Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka (tyt. oryg. Suzy Goose and the Christmas Star), tłum. Marta Tychmanowicz, wyd. Babaryba, Warszawa 2020.

Komentarze