Mały człowiek i wielkie emocje, czyli „O co chodzi jeżykowi?” Agnieszki Pienkowskiej

„O co chodzi jeżykowi?” to książeczka, która ukazała się pod moim dumnym patronatem. Szczególnie cenna i potrzebna, ponieważ napisana przez profesjonalistkę, odnosi się do dziecięcych emocji, pozwala je zrozumieć i przepracować w domowych warunkach. Taki kolorowy plasterek na smutki dla dzieciaków, ale też dorosłych, którzy nie zawsze radzą sobie z dziecięcymi fochami.

 
Agnieszka Pienkowska jest psychologiem i psychoterapeutą z doświadczeniem, które postanowiła przekuć w książeczki dla młodych czytelników. Pierwszy tomik, który kilka dni temu ukazał się pod szyldem wydawnictwa Kumam Emocje, to sympatyczna opowieść o małym jeżyku, który ma wyjątkowo zły humor. Maluch unika swoich kolegów, nie chce się z nimi bawić, a nawet jest dla nich wyjątkowo niemiły i opryskliwy. Żabka i myszka zastanawiają się o co chodzi jeżykowi. W odpowiednim momencie pojawia się tata, któremu udaje się dowiedzieć co trapi małego. Z pomocą dorosłego, maluchowi udaje się zrozumieć targające nim emocje i odpędzić smutki.

„O co chodzi jeżykowi?” to ten typ książeczki, który wyjątkowo lubię. Mądra historia opowiedziana w prosty i zrozumiały sposób, tutaj w formie rymowanki, bohaterowie, z którymi można się identyfikować, realne problemy, z którymi dzieci muszą sobie radzić, a także przesłanie, które trafia do dorosłych. Tak, tutaj końcowa refleksja dotyka głównie rodziców i opiekunów, bo lektura uświadamia, że zazwyczaj za dziecięcymi fochami, płaczem i tzw. „brzydkim” zachowaniem kryją się wielkie emocje i problemy, z którymi maluch sobie nie radzi. Dlatego lektura nie tylko zapewnia chwilę rozrywki jako miła czytanka dla najmłodszych, ale również podpowiada jak okiełznać wielką burzę w dziecięcym świecie, zrozumieć, dać wsparcie i umocnić relację ze swoją pociechą.

 
Poza wspomnianą już rymowaną historyjką, książeczka zachwyca również kolorowymi ilustracjami Marty Dymowskiej. Radosna kreska artystki trafia do dziecięcej wyobraźni i pozwala jeszcze lepiej odnaleźć się w tej opowieści, a także zachęca do drążenia tematu, wymyślania własnych opowiastek i snucia domysłów o co może chodzić jeżykowi. Tomik duetu Pienkowska/Dymowska to mój osobisty must have na każdej dziecięcej półeczce. Przyjemna i urokliwa bajeczka, która całkiem na serio opowiada o radzeniu sobie ze złością i smutkiem. Autorka porusza temat wyśmiewania innych i wyładowywania swoich frustracji na drugim człowieku, a także w ciepły sposób pokazują, że każdy z nas jest wyjątkowo, bo jedyny w swoim rodzaju. Cenna lekcja, którą powinno zaliczyć również wielu znanych mi dorosłych. Polecam z całego serca jako mama wybuchowego czterolatka ;-)

💗💗💗
Agnieszka Pienkowska, O co chodzi jeżykowi?, il. Marta Dymowska, wyd. Kumam Emocje, Gdynia 2020. 
 
PS
Zapraszam serdecznie na moje konta w mediach społecznościowych, czyli instragram i facebook, bo tam już niebawem pojawią się rozdania z jeżykiem. Dwa prezenty dla kogoś z Was już spakowane. :) 

Książeczkę kupicie na stronie wydawnictwa Kumam Emocje :)
 

Komentarze