Dojrzewanie bez tajemnic, czyli „Czy naprawdę wszyscy tak mają? Najlepsze odpowiedzi na pytania o dorastanie” Antje Helms i Jana von Hollebena

Jako nastolatka uwielbiałam czytać magazyny dla dziewczyn, które poza rozrywką dostarczały mi pewnej wiedzy na tematy związane z dojrzewaniem. Miałam to szczęście, że moja mama nigdy nie migała się od odpowiedzi na dręczące mnie pytania, rozmawiała ze mną poważnie i potrafiła stworzyć atmosferę, która nie krępowała mnie jeszcze bardziej, niż robiły to nastoletnie hormony połączone z moim osobistym charakterem. Nie wiem czy w dobie internetu czasopisma dla nastolatków nadal się ukazują, ale za to są fajne książki. Jedną z nich jest nowość od Mamani, czyli tomik „Czy naprawdę wszyscy tak mają? Najlepsze odpowiedzi na pytania o dorastanie” Antje Helms i Jana von Hollebena.Mogłoby się wydawać, że dzisiejsze dzieciaki mają łatwiej, bo przez całą dobę mają dostęp do internetu. Niestety w sieci można znaleźć mnóstwo bzdur, sprzecznych i niesprawdzonych informacji, które tylko namieszają młodym w głowie. Dlatego jestem zwolenniczką sprawdzonych książek. A ponieważ wyjątkowo ufam Mamanii jako wydawcy, to jeszcze przed lekturą byłam pewna, że tomik „Czy naprawdę wszyscy tak mają? Najlepsze odpowiedzi na pytania o dorastanie” będzie strzałem w dziesiątkę. I faktycznie jest. Całość została podzielona na 5 działów, które dotyczą bezpośrednio zmian zachodzących w ciele i psychice młodego człowieka, relacji z rówieśnikami, pierwszych miłości oraz seksu.

Trochę zaskoczyło mnie, że odpowiedzi na pytania nastolatków są takie krótkie, bo najczęściej zajmują nie więcej niż jedną stronę, a czasem jest to lewie kilka zdań. Dopiero po chwili dotarło do mnie, że przecież o to chodzi. To dorośli lubią rozbudowane poradniki, dzieciakom wystarczą same konkretny bez niepotrzebnego bajdurzenia popartego naukowymi badaniami. I faktycznie w swoim odpowiedziach autorzy stawiają na skondensowane, szczere i poważne odpowiedzi. Nie wychodzą przy tym poza ramy pytania, w końcu jeśli dzieci będą chciały drążyć temat, to to zrobią. Krótka forma pozwala również na łatwe i szybkie przyswojenie informacji, a jeśli młody człowiek zechce wrócić do jakiegoś tematu to z łatwością odnajdzie go w książce. 
 
Bardzo, ale to bardzo podoba mi się opracowanie graficzne publikacji, czyli humorystyczne zdjęcia dzieciaków otoczonych naturą. Bo dojrzewanie jest czymś naturalnym. Pewnie, że to wszystko co się dzieje jest nowe, często trudne i niepokojące, ale wciąż naturalne. Odrobina luzu i humoru w połączeniu ze sprawdzonym źródłem wiedzy są tym, czego młodzi ludzie potrzebują, żeby czerpać garściami z nowych doświadczeń, cieszyć się tym dziwnym czasem, motylami w brzuchu i towarzystwem przyjaciół. Całość jest kolorowa i optymistyczna, a przy tym solidnie wydana, bo wydawca zainwestował w porządny papier i twardą oprawę. Dzięki temu książka może przejść przez wiele rąk i wiele plecaków. Bo tym tomikiem po prostu trzeba dzielić się z przyjaciółmi.

Jeśli macie nastolatka na stanie, to koniecznie zaopatrzcie go w ten tytuł, ale najpierw sami przeczytajcie „Czy naprawdę wszyscy tak mają?”, żeby przygotować sobie bazę do rozmów. Nie jestem psychologiem ani pedagogiem, ale z doświadczenia wiem, że żadna, nawet najmądrzejsza książka nie zastąpi relacji z dorosłym opiekunem. Za to publikacja może być doskonałym wstępem do rozmów, wspomnień i zwierzeń, które tylko pogłębiają więź z rodzicami.

💗💛💙
Antje Helms, Jan von Holleben, Czy naprawdę wszyscy tak mają? Najlepsze odpowiedzi na pytania o dorastanie (tyt. oryg. Kriegen das eigentlich alle? Die besten Antworten zum Erwachsenwerden), tłum. Magda Kaczmarek, wyd. Mamania, Warszawa 2020. 
 

Komentarze

  1. Dojrzewanie to bardzo trudny czas, w którym dziecko potrzebuje ogromu wsparcia. Moje dzieci jeszcze nie są na tym etapie, ale czas szybko biegnie i zanim się obejrzę - będą mieć -naście lat. Myślę, że ta książka powinna znaleźć się w moim domu, zwłaszcza że jestem pedagogiem i nauczycielem z zawodu, także zrozumienie swoich wychowanków jest też bardzo istotne.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz