Urocza zasypianka dla najmłodszych, czyli „Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć”, Sabine Bohlmann


Już dawno nie widziałam nic tak ślicznego jak tomik „Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć”. Ilustracje zapierają dech, są piękne, ale mają też w sobie iskierki dziecięcej radości. Do tego urocza opowiastka Sabine Bohlmann wywołuje uśmiechu, relaksuje i doskonale nadaje się do czytania przed snem, choć nie gwarantuję, że rozbawiona dzieciarnia zechce od razu zasnąć.


Przyszła już jesień, wszystkie popielice szykują się już do zimowego snu. Jednak mała bohaterka nie jest ani trochę zmęczona. A przecież mama mówiła, że prawdziwe popielice śpią chętnie i długo. Maleństwo jest nieco zmartwione, ale z pomocą i dobrą radą przybywają różne leśne zwierzęta, które dzielą się z popielicą swoimi sposobami na zasypianie.

„Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć” to ciepła, urocza i przepięknie zilustrowana opowieść dla wszystkich maluszków, które potrafią się skupić na nieco dłuższych bajeczkach. Tekstu nie jest dużo, więc już nawet dwu i trzyletnie szkraby powinny mieć frajdę z lektury. A czego nie doczytacie, to doopowiadacie, bo fantastyczne ilustracje aż proszą się o podziwianie i wymyślanie różnych historyjek. Szata graficzna to sama słodycz, wszystkie zwierzęta są rozbrajająco czarujące, dobre i serdeczne, a co najważniejsze żyją razem w przyjaźni. Ilustracje przedstawiające kolejnych bohaterów zapadających w sen grzeją serducho i wywołują szeroki uśmiech. I choć wszystkie postaci są śliczne, to lisek skradł całe moje serce. 
 


Powolny rytm opowieści powinien działać na czytelników wyciszająco, może nawet działa w ten sposób na inne dzieci, jednak mój synek chichota rozkosznie obserwując kolejne zwierzaki zapadające w sen. Ale to też ważne, bo dobry humor przed snem przekłada się na dobre myśli, które okazują się być kluczowym elementem wieczornej rutyny. Ależ to wszystko mi się podoba – historia, humor, przesłanie, a przede wszystkim fantastyczne ilustracje! Polecam z całego serca.

💙💚💛
Sabine Bohlmann, il. Kerstin Schoene, Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć (tyt. oryg. Die Geschichte vom kleinen Siebenschläfer, der nicht einschlafen konnte), tłum. Jowita Maksymowicz-Hamann, wyd. Mamania, Warszawa 2020. 
 

Komentarze