Przyszłość Ziemi jest w naszych rękach, czyli tomik „Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” Kristiny Scharmacher-Schreiber


„Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” to trzecia proekologiczna książka wydana przez niezastąpioną Babarybę. Po rewelacyjnym „Plastiku” i świetnych „Śmieciach” przyszła pora, aby porozmawiać o postępujących w błyskawicznym tempie zmianach klimatycznych.


W przeciągu ostatnich 150 lat średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 1 stopień. Niby niewiele, ale patrząc z perspektywy 4,5 miliarda lat istnienia naszej planety, te 150 lat są jak mrugnięcie okiem. Stoimy nad przepaścią, ale ten temat przez wielu nadal jest ignorowany, albo zbywany machnięciem ręki. Jeśli nie chcemy spektakularnie zniszczyć jedynej planety jaką mamy, musimy się szybko opamiętać, zadbać o środowisko, a także edukować najmłodszych i tych trochę starszych.

W swoim tomiku Kristina Scharmacher-Schreiber w prosty i przejrzysty sposób omawia wszelkie zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi. Autorka tłumaczy czym różni się pogoda od klimatu, podrzuca sporo wiedzy geograficznej, opowiada o emisji i produkcji gazów cieplarnianych, odnosi się do naszych zwyczajów konsumenckich i zwykłej, codziennej rozrzutności, o której może nawet nie mamy pojęcia. Dla dzieci to prawdziwa bomba wiedzy, a dla rodziców dobry materiał do przemyśleń. Bo niby wiemy o co chodzi, ale w gonitwie dnia codziennego troska o Ziemię zbyt rzadko zaprząta nasze myśli. Dlatego Kristina podrzuca też garść bardzo prostych pomysłów, które są w zasięgu możliwości przeciętnego człowieka, a mają kolosalne znaczenie dla środowiska. 


 
Ilustracje Stephanie Marian są sympatycznym uzupełnieniem treści. Ładne, momentami humorystyczne, żyją własnym życiem i mają w sobie komiksowy urok. Samo wydanie książki również jest na najwyższym poziomie i sprawia, ze tomik pięknie prezentuje się na półce. Ale to tylko taki drobiazg, bo wciąż najważniejsza jest treść. Wspaniała, mądra, uwrażliwiająca młodego człowieka na losy świata, a także w prosty sposób pokazująca, że przyszłość Ziemi jest w naszych rękach. Czytajcie z dzieciakami „Ocieplenie klimatu”, rozmawiajcie, wymyślajcie własne sposoby na dbanie o środowisko. Na edukację ekologiczną nigdy nie jest za wcześnie, a jak wiadomo czym skorupka za młodu nasiąknie… Gorąco polecam i stawiam ten tomik na honorowym miejscu w naszej biblioteczce. Będziemy do niego często wracać.

💚💚💚
Kristina Scharmacher-Schreiber, il. Stephanie Marian, Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi? (tyt. oryg. Wie viel wärmer ist 1 Grad?), tłum. Katarzyna Łakomik, wyd. Babaryba, Warszawa 2020.
 

Komentarze