O dzidziuszku w brzuszku, czyli „9 miesięcy” Courtney Adamo i Esther van de Paal

Każdy mały człowiek w pewnym momencie zaczyna dopytywać jak to się stało, że pojawił się na świecie. Książek w tym temacie, które mają wspomóc rodziców w trudnych rozmowach, jest mnóstwo. Sami mamy kilka na półce. Jednak nowość z wydawnictwa Babaryba zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie, bo prosty i przystępny sposób pokazuje rozwój dzidziusia w brzuchu mamy. Przed Wami „9 MIESIĘCY. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny”.

 
Książeczka Courtney Adamo i Esther van de Paal jest śliczna, mądra i urocza. Wizualne zachwyty to zasługa Lizzy Stewart i jej miękkich, delikatnych i podszytych ciepłem ilustracji. Artystce udało się uchwycić kapitalny klimat. Z jednej strony intymności i czułości, a z drugiej otwartości na ciekawość małego człowieka, dlatego obrazki trafiają do wyobraźni dziecka, wzbudzają emocje i zachęcają do zadawania kolejnych pytań. Treść oczywiście jest ważna, bo to z niej dowiadujemy się jak wyglądają etapy rozwoju dziecka, poznajemy rożne ciekawostki i odkrywamy emocje towarzyszące przyszłej mamie. Jednak w przypadku młodszych dzieci większy efekt dają ilustracje. Mówiąc szczerze ja już tej książki nie czytam, ale na prośbę mojego czterolatka opowiadam opierając się o obrazki odnosząc je bezpośrednio do mojego dziecka. Synek bardzo to lubi i chętnie wyciąga książkę z regału, tylko po to, żeby posłuchać o tym, jak sam był okruszkiem w brzuszku. 
 
Courtney Adamo i Esther van de Paal doskonale wyważyły ilość i jakoś podanych informacji. Zaledwie kilka zdań wystarczy, żeby pojąć etapy rozwoju maleństwa, a liczne ciekawostki i porównania rosnącego dzidziusia do ziarnka oraz różnych owoców i warzyw świetnie pozwalają dziecku lepiej zrozumieć treść. Dodatkowo fragmenty o tym jak czuje się ciężarna kobieta rozwijają empatię i są sympatycznym pretekstem do rozmów na temat uczuć i emocji dziecka związanych z pojawieniem się w domu rodzeństwa.

Książeczka „9 MIESIĘCY. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny” to ślicznie narysowana i fantastycznie opowiedziana książeczka, która odpowie na dziecięce pytania i wątpliwości związane z pojawieniem się na świecie małego człowieka, a także pomoże przygotować dzieci na pojawienie się maleństwa w rodzinie. Piękne ilustracje są nie tylko piękną ozdobą, ale również zachęcają do snucia własnych opowieści. Mój synek najbardziej dopytywał dlaczego pani na sali porodowej leży na łóżku bez skarpet. Polecam, bo to jedna z naszych ulubionych książeczek.

💙💙💙
Courtney Adamo, Esther van de Paal, 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny (tyt. oryg. 9 months), tłum. Paulina Zagórska, il Lizzy Stewart, wyd. Babatyba, Warszawa 2020.

Komentarze

  1. Bardzo potrzebna książeczka. Nam akurat na razie się nie przyda, bo Jaśko ma już młodszą siostrę i już tłumaczyłam mu wszelkie ciążowe zawiłości, ale może kiedyś... :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz