Interaktywne szaleństwa z książką, czyli „Guzikowa książka” Sally Nicholls i Bethan Woollvin


Młody czytelnik się zbuntował. Nie będzie czytał, bo nie. Nie chce i nie lubi książek, więc mam mu nowych nie pokazywać. I faktycznie, mój czterolatek trwał w swoim postanowieniu, dopóki nie zobaczył „Guzikowej książki”. Kwadratowa kartonówka średniej wielkości, z zabawną ilustracją na okładce przykuła uwagę mojego synka, który z ciekawością zajrzał do środka i przepadł z kretesem zaśmiewając się do łez. Kryzys czytelniczy pokonany!


„Guzikowa książka” to przezabawna, interaktywna książeczka, która gwarantuje mnóstwo doskonałej zabawy i pozytywnie wpływa na rozwój poczucia humoru. Efekt wow działa za każdym razem, nawet jeśli dobrze wiemy za co odpowiada kolejny guziczek. Całość jest po prostu tak zwariowana, że musi się podobać. Bo oto bohaterowie naszej książeczki trafiają na różne guziki, które trzeba nacisnąć. Niby trochę strach, bo nie wiadomo co się stanie, ale ciekawość zawsze zwycięża. A po wciśnięciu zaczynają dziać się cuda, bo nagle banda zwierzaków i czytelnicy zaczynają śpiewać, pokazywać język, łaskotać, a przede wszystkim płakać ze śmiechu.


Książki interaktywne nie przestają mnie zadziwiać. A raczej za każdym razem zdumiewa mnie zachwyt mojego dziecka nad tego typu publikacjami. I tak jak kiedyś układaliśmy książeczkę do snu albo pocieszaliśmy króliczka po tym, jak się przewrócił i zranił w łapkę, tak teraz z dziką radością naciskamy rysunkowe guziczki i pozwalamy, żeby wyobraźnia szalała na najwyższych obrotach. Proste ilustracje, nieco karykaturalna kreska i akcenty kolorystyczne nie rozpraszają czytelnika, a jedynie podkręcają humor sytuacyjny i pozwalają zaangażować się w zabawę z całych sił. Wszystko jest tu świetnie przemyślane i dograne. Tylko jedno trochę nie pasuje mi do całości – zakończenie. Bo po zabawie bohaterowie kładą się spać, a ostatni guzik wyłącza im światło. Po takich bzikańcach może wasze dzieci pójdą grzecznie spać, ale mój synek na pewno nie położy się w spokoju. Dlatego na wyciszające właściwości tego tomiku raczej nie liczcie. Wręcz przeciwnie – zabawa trwa w najlepsze i na pewno nie kończy się po zamknięciu okładki. 

💛💛💛
Sally Nicholls, Bethan Woollvin, Guzikowa książka (tyt. oryg. The Button Book), tłum. Katarzyna Piętka, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2020.

Komentarze