Idealne kartonówki dla najmłodszych, czyli seria „Książeczki szczęśliwego dzieciństwa”

„Książeczki szczęśliwego dzieciństwa” to nowa seria wydawnictwa Aksjomat, w skład której wchodzą cztery kartonówki dla maluchów. Krakowski wydawca jest już specjalistą od ślicznych i sensownych tomików dla najmłodszych czytelników, ale te, które trzymam w rękach przebijają wszystkie dotychczasowe tytuły.


Wystarczy spojrzeć na przepiękne okładki, żeby poczuć przyjemne ciepło rozchodzące się po całym ciele. A wszystko to za sprawą widocznych mam, które czytają ze swoimi dziećmi. Promocja czytelnictwa w najpiękniejszej odsłonie. Ja jestem natychmiast kupiona i nie wiem, czy brać się za czytanie, czy nadal przyciskać tomiki do serca. Ogólnie szata graficzna jest perfekcyjna. Całostronicowe ilustracje, na których widzimy bawiące się dzieciaki, urocze zwierzątka i postaci prosto z bajek, są śliczne, kolorowe i wesołe. Marianna Schoett doskonale oddaje dziecięcą radość i beztroskę. Aż chciałoby się zobaczyć jej grafiki w wersji plakatowej, jako ozdobę pokoju małego czytelnika.


Cała seria to cztery tytuły, które fajnie się uzupełniają i tworzą urokliwą całość. W „Kołysankach dla maluszka” znajdziemy pięć klasycznych kołysanek, które mają na celu wyciszyć malucha przed snem i pomóc mu w spokojnym zaśnięciu. W trakcie czytania trudno nie śpiewać, bo przecież tekst „Aaa, kotki dwa”, „Ta Dorotka, ta malusia” czy „Idzie niebo ciemną nocą” natychmiast narzuca melodię, a rodzic zaczyna bezwiednie nucić. Z kolei „Wierszyki dla maluszka” to zbiorek pięciu prostych i rytmicznych wierszyków, które można wykorzystać do wspólnej zabawy z dzieckiem. Kolejny tomik, czyli „Wyliczanki dla maluszka” to książeczka pełne niepoważnych głupotek, czyli nie zawsze sensownych, ale za to rytmicznych i wesołych wyliczanek. Salwy śmiechu gwarantowane. Ostatni tytuł, czyli „Zgadywanki dla maluszka” (autorstwa niezastąpionego Bogusława Michalca) to książeczka najtrudniejsza z całego zestawu. Rymowanych zagadek jest dziesięć, a odpowiedzi na nie zostały zgrabnie ukryte na ilustracjach, tak żeby ułatwić maluchom zadanie. Bo choć wierszyki są proste, to jednak wymagają skupienia, kojarzenia i choćby minimalnej wiedzy o świecie. Dlatego obrazki można oglądać od maleńkości, ale same zagadki sprawią frajdę dopiero dwu, trzy, czterolatkom.


Wszystkie cztery tomiki są świetne i gdybym miała wskazać ten najlepszy, to chyba nie potrafiłabym wybrać. Wykonanie również spełnia wszelkie normy estetyki i bezpieczeństwa. Gruba tektura, bezpieczne dla maluszków, zaokrąglone rogi, obłędne ilustracje i ponadczasowe teksty sprawiają, że seria „Książeczki szczęśliwego dzieciństwa” trafia prosto w serce i ma realną szansę rozkochać najmłodszych w książkach. Do tego niewielka cena za każdy tomik jest bardzo zachęcająca. A wspólnie spędzony czas w poczuciu miłości i bliskości jest bezcenny. Seria na medal. Dla mnie rewelacja, gorąco polecam.

💙💙💙
Książeczki szczęśliwego dzieciństwa. Kołysanki dla maluszka, Wierszyki dla maluszka, Wyliczanki dla maluszka, Zgadywanki dla maluszka, il. Marianna Schoett, wyd. Aksjomat, Kraków 2020.

Komentarze

Prześlij komentarz