Przygoda na dówch kółkach, czyli „Opowiem ci, mamo, co jeździ na dwóch kołach” duetu Brykaczyński/Nowicki

„Opowiem ci mamo” to sztandarowa seria wydawnictwa Nasza Księgarnia, jednak my spotykamy się z nią po raz pierwszy. Sama się dziwię, że sięgnęliśmy dopiero po 14 tom, „Opowiem ci, mamo, co jeździ na dwóch kołach”. Mówiąc szczerze mamy ochotę nadrobić pozostałe tytuły, bo okazuje się, że to wyjątkowo ciekawa kartonówka, która zainteresuje zarówno maluchy, jak i młodsze przedszkolaki.


Z tomiku autorstwa Marcina Brykczyńskiego dowiemy się wszystkiego na temat jednośladów, a szczególnie rowerów, motorów i hulajnóg. Zwiedzimy muzeum, żeby pooglądać pierwowzory znanych dzisiaj pojazdów, ruszymy w wycieczkę po świecie śladem holenderskich rowerów i włoskich skuterów, odwiedzimy tor żużlowy, wstąpimy do warsztatu, w którym specjaliści potrafią naprawić wszystko, a nawet zagramy w prawdziwą planszówkę. Tematów, przygód, wariacji i wygłupów znajdziemy mnóstwo. Wszystkie szalone, kolorowe i pełne radości jak ilustracje genialnego Artura Nowickiego. 

„Opowiem ci, mamo, co jeździ na dwóch kołach” to książeczka stworzona do czytania, ale też opowiadania własnych historii, wymyślania kolejnych przygód i rozwijania opowiastek rozgrywających się na kartach książki. Tego typu lektura rozwija wyobraźnię i pozwala na twórcze wyżycie się. U maluchów przy okazji wspomaga rozwój mowy i zachęca do poznawania nowych słówek. Zadania zlecone przez autora ćwiczą spostrzegawczość, a przede wszystkim sprawiają mnóstwo frajdy. Wierszowana treść jest lekka i przyjemna w odbiorze, a niewielka ilość tekstu sprawia, że nawet nieduzi czytelnicy powinni ogarnąć o co chodzi.

„Opowiem ci, mamo, co jeździ na dwóch kołach” to całotonowy picturebook okraszony sympatycznymi rymowankami, które przemycają całkiem sporo motoryzacyjnej wiedzy. Z pewnością największą zaletą publikacji jest jej rozrywkowy charakter, bo to książka nie tylko do czytania, ale też do zabawy. Świetne ilustracje Artura Nowiciego cieszą oko i wciągają w wir przygody. Prawdziwe cudeńko, gwarantuję, że najmłodsi będą zachwyceni.

💚💚💚
Marcin Brykczyński, Opowiem ci, mamo, co jeździ na dwóch kołach, il. Artur Nowicki, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.


Komentarze