Nienia rozsiewa magię, czyli „Zima Nieni” Agnieszki Tyszki

Jeśli chodzi o historie okołoświąteczne, to pozostaję wierna Emilii Kiereś i jej „Złotej gwiazdce”, która okazała się najwspanialszą opowieścią świąteczną ever! Jednak przygody małej Nieni to również cudeńko. Jeśli szukacie fajnej, zimowej książeczki, to możecie brać w ciemno najnowszy tomik Agnieszki Tyszki „Zima Nieni”.


Dziesięcioletnia Nienia jest prawdziwą marzycielką. Dziewczynka przez cały czas chodzi z głową w chmurach, a zamiast spędzać czas przed komputerem zdecydowanie bardziej lubi włóczyć się po lesie i brykać z Wiatrem czy Leśnym Lichem. Nienia spędza przedświąteczne dni razem z babcią i dziadkiem leśniczym. Dziewczynka odwiedza również sąsiadkę staruszkę zwaną Prabcią. Można odnieść wrażenie, że nasza marzycielka żyje w swoim własnym świecie, nieustannie snuje kolejne wesołe wymysły, a dom dziadków zdaje się być idyllicznym miejscem, ostoją, w której dzieje się tylko to, co dobre. Skojarzenia z Anią i Zielonym Wzgórzem są jak najbardziej słuszne, ale Agnieszka Tyszka ma swój własny styl i mówi własnym głosem, pozwalając Nieni rozsiewać wokół siebie magię.

Spokój, który czujemy towarzysząc dziesięciolatce w zabawach nie jest sielankowy, bo wraz z rozwojem fabuły możemy zobaczyć czarne chmury, które zawisły nad głową bohaterki i jej kuzynki Manuelki, która jest całkowitym przeciwieństwem Nieni. Jednak samo miejsce akcji, jak i przedświąteczny czas nastrajają optymizmem i pozwalają uwierzyć w to, że można pokonać wszystkie problemy, a świat jest dobrym i przyjaznym miejscem. Lektura sprawia autentyczną radość, skrzy się od magii i rozsiewa w powietrzu zapach pierniczków (przepis na końcu książeczki jest sympatycznym dodatkiem).

„Zima Nieni” grzeje serducho lepiej niż najcieplejszy kocyk. To opowieść pełna przygód i radości. Miękka od zimowego puchu, pachnąca lasem, smakująca gorącym kakaem historia małej marzycielki oczaruje dzieci i dorosłych, a także pozwoli poczuć prawdziwą magię świąt. Frajda i szczery uśmiech gwarantowane.

💙💙💙
Agnieszka Tyszka, Nienia z Zielonego Marzenia. Zima Nieni, wyd. Akapit Press, Łódź 2019.

Komentarze

 1. Dopiero zamierzam kompletować biblioteczkę dla dziecka, którego się spodziewam, dlatego bardzo się cieszę, że trafiłam na Twojego bloga. Będę skrupulatnie odnotowywać tytuły, które polecasz.
  Pozdrawiam serdecznie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam żadnej z książek tej autorki, ale chyba najwyższy czas to zmienić. :) Zapraszam na mojego bloga, gdzie powróciłam ze swoją książką: https://forenovel.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę podaj przepis na pierniczki <3

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz