Nie rozumiem fenomenu tej książki, czyli „Wieczór gwiazdkowy na placu budowy” Sherri Duskey Rinker

„Wieczór gwiazdkowy na placu budowy” to książeczka, która u niektórych dzieci i ich mam zdaje się wzbudzać niemal histerię. Po ten tomik okrzyknięty absolutną perełką sięgnęliśmy z nieskrywaną ciekawością. Szczególnie ja byłam zaintrygowana o to całe zamieszanie. Przeczytaliśmy z Ignasiem bajeczkę raz i… tyle. Miła czytanka, ale czy coś więcej? Dla mnie niestety nie.


Może chodzi o to, że miałam zbyt wygórowane oczekiwania. Jeszcze przed premierą naczytałam się tylu słów zachwytu nad poprzednim tomikiem Sherri Duskey Rinker, że spodziewałam się czegoś nadzwyczajnego. W książeczce „Wieczór gwiazdkowy na placu budowy” wielkie maszyny budowlane powoli kończą swoją pracę, w końcu zbliża się Boże Narodzenie, a nasza koparka, betoniarka, dźwig, wywrotka i reszta towarzystwa zasługują na odpoczynek. Ale zanim to nastąpi pojazdy uwijają się jak mogą, żeby przygotować pewną niespodziankę. 
 
Rymowana treść ma swój wdzięk. Tak jak i ładne ilustracje, które wyglądają jakby zostały narysowane kredkami. Jednak całość nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nawet mój mały chłopiec po pierwszej lekturze nie wspomniał więcej o tym tomiku, a kiedy próbuję mu go podsuwać, to zawsze wybiera inny tytuł. Nie przestaje mnie to dziwić, bo synek jest wielkim fanem wszelakich samochodów i pojazdów, a jednak historyjka wymyślona przez Sherri Duskey Rinker zupełnie go nie obeszła. Cóż, z tego co zauważyłam jesteśmy wyjątkiem, bo cała reszta czytelników zdaje się być pod ogromnym wrażeniem.

Miliony dzieci na całym świecie pokochały „Wieczór gwiazdkowy na placu budowy”. Książeczka ma swój urok, szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym. Niestety moja rodzina okazała się być zupełnie odporna na magię Sherri Duskey Rinker. Dla mnie ten tomik to sympatyczna historyjka na raz, dlatego nadal pozostaję sceptyczna słysząc koleje westchnienia oczarowanych czytelników. Jednak nie mam zamiaru zniechęcać nikogo do lektury. W tym przypadku musicie przekonać się sami jakie wrażenie zrobią na was maszyny budowlane i ich świąteczna przygoda.

💛💛💛
Sherri Duskey Rinker, Wieczór gwiazdkowy na placu budowy (tyt. oryg. Construction Site on Christmas Night), tłum. Joanna Wajs, il. AG Ford, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

Komentarze