Najlepsza książka do czytania przed Bożym Narodzeniem, czyli „ Idą święta!” Moniki Utnik-Strugały

Trudno wyobrazić sobie lepszą, piękniejszą i ciekawszą świąteczną publikację niż książka „Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”. W tytule znajduje się najprostsze posumowanie treści, a sama lektura bawi, uczy i wspaniale wprowadza w świąteczny nastrój.


Jaka jest geneza bożonarodzeniowych zwyczajów? Jak na świecie obchodzone są Święta? O tym wszystkim w przejrzysty i szalenie ciekawy sposób opowiada Monika Utnik-Strugała. Krótkie, ale bardzo treściwe i naszpikowane ciekawostkami teksty zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sama przeczytałam całość od razu w całości, bo nie mogłam się oderwać, raz za razem dzieląc się z mężem różnymi smaczkami. Z resztą niczego innego nie spodziewałam się po autorce fantastycznej książki „Po ciemku”. Ten typ tak ma – talent, dyg i lekkość opowiadania historii. Jestem zadeklarowaną fanką pani Moniki i już nie mogę się odczekać jaki kolejny temat weżnie na warsztat.

Również Ewa Poklewska-Koziełło stanęła na wysokości zadania i przepięknie zilustrowała treść. Jej malunki są intensywne, kolorowe i charakterne. Przyciągają oko i trochę nawet odciągają uwagę od tekstu. Po prostu trzeba się napatrzeć na obrazki, żeby w spokoju wrócić do lektury. Takie doskonałe połączenie treści i obrazu lubię najbardziej. Poza tym solidne wydanie z grubym, matowym papierem i twardą oprawą nie tylko pięknie prezentuje się na półce, ale też potęguje wrażenia estetyczne w trakcie czytania. 
Jeżeli chodzi o treść, to trudno streszczać opowiastki zawarte w publikacji, żeby nie psuć nikomu radość płynącej z lektury. Z ponad 30 rozdziałów dowiemy się między innymi kto jest autorem pierwszej szopki, skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki, dlaczego dań na Wigilii powinno być 12 i jakie pyszności lądują na stołach całego świata. Poza tym zwiedzimy targi świąteczne, ubierzemy choinkę, pooglądamy słomianego kozła i zastanowimy się nad tym kto roznosi prezenty. A to ledwie kilka tematów, o których Monika Utnik-Strugała wspomina w niezwykłej, fascynującej i wspaniałej publikacji „Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”. I choć teraz, w okresie przedświątecznym lektura smakuje najlepiej, to jestem pewna, że nawet latem fajnie będzie do niej wrócić. Polecam z całego serca.

❤❤❤
Monika Utnik-Strugała, Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie, il. Ewa Poklewska-Koziełło, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.
 

Komentarze