Kojący poradnik dla mam, czyli „Pięć głębokich oddechów. Moc uważnego rodzicielstwa” Genevieve von Lob

„Pięć głębokich oddechów. Moc uważnego rodzicielstwa” Genevieve von Lob nie jest kolejnym poradnikiem z serii jak wychować szczęśliwe dziecko. To raczej uspokajacz dla rodziców, który pozwala się wyciszyć i uwierzyć we własne siły i intuicję.


Często wątpię w siebie. Tak ogólnie, w życiu. Ta słabość charakteru ogranicza mnie również w moim byciu mamą. Mam swoją wizję macierzyństwa, przy której się upieram, choć z rożnych stron docierają do mnie sprzeczne komunikaty, dlatego przed zaśnięciem zdarza mi się rozmyślać, czy jestem wystarczająco dobra dla mojego dziecka. Dlatego książka „Pięć głębokich oddechów. Moc uważnego rodzicielstwa” okazała się być wspaniałym uspokajaczem, bo utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto słuchać intuicji i ufać własnemu osądowi.

Genevieve von Lob jest psychologiem klinicznym, a w swojej publikacji garściami czerpie z doświadczenia pracy z setkami rodzin. Autorka przekonuje, że nie ma rodziców idealnych, dlatego warto spojrzeć na siebie łagodnym okiem. Szczególnie cenne są te fragmenty, w których pani doktor namawia do zdrowego egoizmu. Bo potrzeby matki są równie ważne, co potrzeby pozostałych członków rodziny. Nie ma nic złego w zrobieniu czegoś tylko dla siebie, a kawa na mieście z przyjaciółką nie może być czymś, co wzbudza wyrzuty sumienia. Niby oczywiste rzeczy, a jednak zawsze warto o nich przypominać. Ponadto Genevieve von Lob czerpie z medytacji mindfulness i proponuje konkretne ćwiczenia, która pomagają przywrócić równowagę, szczególnie ważne jest tutaj tytułowe pięć głębokich oddechów.

Druga część książki związana jest z relacjami rodziców i dzieci. Autorka opierając się na psychologii i neurobiologii przekonuje, że w wychowywaniu dzieci liczy się przede wszystkim uważność. Ponadto sporo miejsca poświęca rozwiązywaniu domowych konfliktów i podpowiada jak dogadać się najpierw z młodszymi dziećmi, a później z nastolatkami. Wszystko to popiera przykładami z życia, przedstawia konkretne sytuacje i w prosty sposób wyjaśnia jak wybrnąć z sytuacji. Lektura „Pięciu głębokich oddechów” wycisza i uspokaja, a także zdejmuje z rodzicielskich barków ciężar perfekcyjności. Genevieve von Lob pozwala spojrzeć z dystansem na siebie i swoją rodzinę, odzyskać równowagę i zyskać pewność siebie. Cenna rzecz, szególnie w dzisiejszym zabieganym i pełnym sprzeczności świecie. Polecam każdej mamie.

💚💚💚
Genevieve von Lob, Pięć głębokich oddechów. Moc uważnego rodzicielstwa (tyt. oryg. Five Deep Breaths: The Power of Mindful Parenting), tłum. Anna Czechowska, wyd. Mamania, Warszawa 2019.

Komentarze