Jak skutecznie rzucić cukier, czyli „365 dni bez cukru” Sarah Wilson

Od prawie trzech miesięcy nie jem słodyczy i mocno ograniczyłam spożycie cukru. Powód mojej spontanicznej decyzji był tylko jeden – jestem uzależniona od cukru i chcę się tego uzależnienia pozbyć. I choć wydawało mi się, że bez czekolady nie wytrwam nawet tygodnia, to trzy miesiące minęły mi niespodziewanie szybko. Dlatego teraz przyszła pora na większe wyzwanie, w którym pomoże mi Sarah Wilson i jej książka „365 dni bez cukru”.


Wspominania publikacja to coś w rodzaju książki o zdrowej diecie oraz poradnika na temat eliminacji cukru połączonego z książką kucharską. Całość składa się trzech głównych działów – kodeks odnowy biologicznej oparty na rezygnacji z cukru, 148 przepisów bez cukru oraz czterotygodniowy program prozdrowotny i propozycje jadłospisu. Część z przepisami jest najobszerniejsza i składa się z pomysłów na śniadania, klasyczne smaki w nowej odsłonie, pomysły na dania, które można zabrać ze sobą, dania jednogarnkowe, bezcukrowe słodkości, pyszności dla dzieciaków, przepisy z wykorzystaniem czekolady, dania w duchu zero waste z wykorzystaniem resztek, a także wszelkiej maści sosy, dodatki i kiszonki. Jest w czym wybierać, choć niektóre amerykańskie smaki wydają mi się zbyt egzotyczne dla mojego polskiego podniebienia. Jednak jestem otwarta na nowości i postanowiłam przetestować szczególnie te przepisy, które obecnie wydają mi się najdziwniejsze.

Przepisy przepisami, ale najciekawsza jest pierwsza część publikacji, czyli wspomniany już kodeks odnowy biologicznej. To w nim Sarah zawarła mnóstwo konkretnych informacji jak na zawsze wygrać z uzależnianiem od cukru, jak radzić sobie w chwilach słabości, nie katować się dietami oraz długimi godzinami na siłowni, jak trwać w swoim postanowieniu poza domem, gdzie czyha najwięcej słodkich pokus, a także jak zyskać zdrowie i młodszy wygląd. Autorka daje się poznać jako sympatyczna kobieta, w typie dziewczyny z sąsiedztwa, która wszystko o czym pisze przepracowała na własnym przykładzie. Jest przy tym ciepła, ale stanowcza, nie owija w bawełnę, ale przekazuje tylko konkretne informacje.

Sarah Wilson prawi z sensem i w znacznej mierze opiera się na własnym doświadczeniu, jednak nie ze wszystkimi jej przemyśleniami mogę się zgodzić. Na przykład na temat wegetarianizmu mamy zupełnie odmienne zdanie. Nie zmienia to faktu, że tomik „365 dni bez cukru” przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Ładne wydanie, estetycznie przygotowane wnętrze mają tu swoją zasługę, bo wpływają na pozytywny odbiór publikacji. Ogólnie bardzo przyjemna i pomocna rzecz, która skutecznie odwraca uwagę w chwilach zwątpienia i przypomina o tym co ważne w walce o własne zdrowie. Gorąco polecam.

💜💜💜
Sarah Wilson, 365 dni bez cukru (tyt. oryg. I Quit Sugar for Life), tłum. Katarzyna Bieńkowska, Maciej Wacław, wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2019.

Komentarze