Sympatyczny komiks dla dziewczyn, czyli „Fibi i jednorożec” Dany Simpson

„Fibi i jednorożec” Dany Simpson to komiks słodszy niż różowe pianki dorzucane do kubka z kakao. Wesołe, kilkustronicowe historyjki natychmiast poprawiają humor i rozjaśniają nawet najbardziej szary i deszczowy dzień.

 
Fibi jest jedynaczką, chodzi do czwartej klasy, w szkole radzi sobie całkiem dobrze, gorzej jeśli chodzi o kontakty z rówieśnikami. To nie to, że dziewczynka nie jest lubiana. Po prostu ma wyjątkowo wybujałą wyobraźnię, dlatego koleżanki uważają ją za dziwaczkę. Rodzice to też niezłe indywidua, a przy tym dumni nerdzi. Pewnego dnia Fibi spotyka w lesie jednorożca rodzaju żeńskiego, co jest wyjątkową rzadkością. Jednorożec nosi najlepsze imię na świecie, czyli Marigold Niebiańskie Chrapy, potrafi władać potężną magią i w swojej łaskawości zgadza się zostać przyjaciółką Fibi. Problem w tym, że Marigold jest tak zakochana w sobie, że potrafi zapatrzeć się w swoje odbicie na długie godziny. Dobrze, że ma obok siebie dziewczynkę, która potrafi sprowadzić ją do parteru. 

Krótkie historyjki o przygodach Fibi i Marigold to prawdziwa bomba humoru, uroku i życiowej mądrości, posypana cukrem pudrem i polana brokatową polewą. Połączenie rezolutnej, ale też po dziecięcemu prostodusznej dziewczynki z próżną i zadufaną w sobie istotą magiczną daje zaskakująco zabawny i często absurdalny efekt. Charaktery obu bohaterek świetnie się uzupełniają, potęgując komizm sytuacyjny i sprawiając, że nawet wady Fibi i Marigold czytelnik przyjmuje z szerokim uśmiechem.

„ Fibi i jednorożec” to zbiór ciepłych, przezabawnych i trafiających prosto w serce opowiastek dla dzieci. W domyśle raczej dla dziewczynek, bo też dylematy dnia codziennego, perypetie Fibi i jej mentalność są typowo dziewczyńskie. Czy to źle? Według mnie nie, dlatego gadanie o ograniczaniu chłopców i dziewczynek zostawmy sobie na inną okazję.

💜💜💜
Dana Simpson, Fibi i jednorożec. Tom 1, tłum. Mateusz Lis, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2019.

Komentarze