„Malutki Lisek i Wielki Dzik. Huk” Bereniki Kołomyckiej, czyli komiksowa opowieść o wybaczaniu

„Malutki Lisek i Wielki Dzik” wracają w piątej odsłonie swoich przygód. Komiks Bereniki Kołomyckiej znów zachwyca i w nienachalny sposób serwuje młodym czytelnikom ważną, życiową lekcję.


Po długiej podroży Malutki Lisek i Wielki Dzik wracają pod swoją jabłonkę. Jednak nie mają czasu nacieszyć się domem, bo zwierzęta, które opiekowały się dolinką zaczynają skarżyć się na srokę, która zbiera wszystkie świecidełka i rozrzuca je po okolicy. Przyjaciele wpadają na pomysł jak rozwiązać całą sytuację polubownie, ale zanim uda im się dogadać ze skrzydlatą koleżanką, nad okolicą pojawiają się czarne chmury. I to dosłownie. Pożar rozprzestrzenia się bardzo szybko, a nasi bohaterowie i ich ukochana jabłonka są w poważnym niebezpieczeństwie.

Piąty tom przygód Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika znów zadziwia wizualnie. Właściwie od pierwszej części nic się nie zmieniło w tym względzie, ale każdorazowe obcowanie z talentem Bereniki Kołomyckiej zapiera dech w piersi. Subtelne, akwarelowe ilustracje są śliczne, pełne magii, ciepła i serdeczności. Każdy kadr zasługuje na to, żeby pochylić się nad nim na dłużej, choć w moim przypadku to sceny z liskiem kradną całą uwagę czytelnika. 
W swojej serii Berenika Kołomycka stawiała zwykle na nastrój i refleksję, dlatego „Huk” może być sporym zaskoczeniem, bo tutaj dominuje szybka akcja i wspólne działanie. Las płonie, nie ma czasu do stracenia, a wszyscy bohaterowie, choć tak różni muszą działać wspólnie, żeby ocalić swój dom. Jedność ponad podziałami i wypracowanie wspólnego kompromisu to pierwsza lekcja płynąca z lektury. Druga to ostrzeżenie – śmieci zostawione w lesie niosą ze sobą realne zagrożenie pożaru, który niszczy wszystko co spotyka na swojej drodze. Natomiast trzecia, dla mnie najcenniejsza, jest związana bezpośrednio z upartą sroką. Bo pod warstwą przygotówki z dreszczykiem autorka snuje opowieść o przyznawaniu się do błędów, wybaczaniu i dawaniu drugich szans. Mądra i wspaniała opowieść, czytajcie z dzieciakami.

💛💛💛
Berenika Kołomycka, Malutki Lisek i Wielki Dzik. Huk. Tom 5, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2019.

Komentarze

  1. W przyszłości z pewnością skorzystam z tego tytułu :)
    www.whothatgirl.pl

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz