Kosmiczna przygoda pewnego psa, czyli „Łajka, kosmiczny pies” Kim Crabeel

Wizualnie tomik „Łajka, kosmiczny pies” prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Wesoły psiak na okładce zachęca do wspólnej, kosmicznej przygody. Pies w kosmosie brzmi super, z tym, że dorośli czytelnicy prawdopodobnie wiedzą, jak kończy się historia bohaterskiego czworonoga. Przed lekturą obawiałam się w jakim kierunku podąży Kim Crabeel, ale szybko okazało się, że autorka spisała się na medal.


„Łajka, kosmiczny pies” to książeczka napisana z psiej perspektywy. Bezdomna suczka dostaje swoją życiową szansę i jako pierwszy pies leci w kosmos. Problem w tym, że jest to podróż tylko w jedną stronę, a ludzie nie zamierzają martwić się o powrót zwierzaka. Tyle jeśli chodzi o prawdziwą historię Łajki. Jednak musicie wiedzieć, że książeczka, którą trzymam w rękach to opowieść dla dzieci, dlatego rządzi się własnymi prawami. Dzięki Kim Crabeel to czytelnicy mają szansę odmienić los i zdecydować jak zakończy się opowieść dzielnego psa. Tym sposobem cała książeczka jest wesoła, trochę zwariowana, nasycona mądrymi psiekawostkami, a lektura nie tylko bawi, przemyca wiedzę i niesie ze sobą cenną lekcję.


Komiksowa konwencja świetnie się tu sprawdza, ilustracje są pełne istotnych detali, ukrytych ciekawostek i drobnych żarcików. Sama bohaterka to wyjątkowo zbuntowana psinka, która w niewymuszony sposób uwrażliwia najmłodszych na los zwierząt i wykorzystywanie ich do celów naukowych. Ale nie tylko, bo lektura pozwala zastanowić się tez nad tym, jak traktujemy nasze domowe czworonogi. Ponadto Łajka uczy asertywności, bo jeśli sytuacja tego wymaga, to trzeba walczyć o własne zdanie, a nawet pokazać kły.

„Łajka, kosmiczny pies” to mądra, zabawna i fajnie narysowana książeczka dla przedszkolaków. Na tle innych tytułów o kosmosie wyróżnia się nietypowym podejściem do temu, bo oprócz podstawowej, kosmicznej wiedzy przemyca ważną opowieść na temat godności zwierząt i ludzi.

💙💙💙
Kim Crabeels, Łajka, kosmiczny pies (tyt. oryg. Laika Kosmoheld), tłum. Iwona Mączka, wyd. Kapitan Nauka, Warszawa 2019.

Komentarze