Historia torebki w obrazkach, czyli „Jej wysokość torebka” Joanny Bojańczyk

Życie bez torebki byłoby bardzo trudne. Małe, duże, w wersji na ramię, na plecy, do ręki. Skórzane, szmaciane, firmowe, z odzysku. Dla kobiet i mężczyzn. Bez względu na to, jaką wybierzemy, torby towarzyszą nam każdego dnia. W publikacji dla młodych czytelników Joanna Bojańczyk przedstawia historię torebki na wesoło.


Publikacja „Jej wysokość torebka” to napisana z przymrożeniem oka opowieść o tym jak tobołki na kijach ewoluowały w znane nam dzisiaj „nosidła”. Koszyczki, woreczki, walizeczki od wieków towarzyszył ludziom w ich codziennej egzystencji. Autorka z lekkością i humorem serwuje nam prawdziwą wycieczkę przez wieki, prezentując nie tylko różnego rodzaju torby, ale także ludzi, którzy w pewnym stopniu mieli wpływ na rozwój tego codziennego dodatku. Od wersji typowo użytkowej, po modową histerię – opowieść o torebce płynie wartko i jest szalenie ciekawa, a Joanna Bojańczyk czaruje lekkim piórem i zaraża szerokim uśmiechem.

Zajmującym tekstom towarzyszą dowcipne ilustracje Adama Wójcickiego. Dzięki nim możemy zobaczyć jak wizualnie zmieniały się torby, a także popodglądać ich właścicieli, a nawet wściubić nos do środka i dowiedzieć się co noszą ze sobą konkretni ludzie, jak np. listonosz, hipiska, królowa Elżbieta II. Twarda okładka i dobrej jakości papier nadają publikacji charakteru i elegancji, a tym samym doskonale nadają się na prezent dla kogoś, kto ma do torebek szczególną słabość. 
Joanna Bojańczyk wie jak przykuć uwagę czytelnika, jej opowieść jest wyjątkowo przyjemna w odbiorze i na długo zapada w pamięć. Jednak brakuje w niej jakiegoś w błysku i rozgorączkowania, który pozwoliłby poczuć duchowe powinowactwo z autorką. Bo jej narracja, choć zajmująca i zabawna, jest nieco zachowawcza, albo raczej w każdym calu profesjonalna. Nie jest to oczywiście żaden zarzut, po prostu jako zadeklarowana torebkomaniaczka chciałabym zobaczyć w tej publikacji odrobinę więcej szaleństwa. Nie zmienia to faktu, że „Jej wysokość torebka” to solidna, bardzo dobrze napisana i kapitalnie zilustrowana książka dla starszych dzieci.

💚💚💚
Joanna Bojańczyk, Jej wysokość torebka, il. Adam Wójcicki, wyd. Dwie Siostry, Warszawa 2019.

Komentarze

Prześlij komentarz