Figlarna odsłona serii ART Egmont, czyli „Balonowa 5” Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego

Gosia Herba i Mikołaj Pasiński to jeden z moich ulubionych, artystycznych duetów. Ich „Słoń na księżycu” wciąż nie przestaje mnie zachwycać, dlatego zapowiedź najnowszego tomiku „Balonowa 5” sprawiła, że serce zabiło mi mocniej. Po raz kolejny nie zawiodłam się na twórczości Gosi i Mikołaja, bo książeczka o mieszkańcach kamienicy przy Balonowej 5 to radosna, figlarna i wartościowa pozycja dla przedszkolaków.


Mieszkańcy kamienicy przy ul. Balonowej 5 są to banda zwariowanych indywidualistów. Lokatorami kolejnych mieszkań jest między innymi rapująca mysz, tańczący nietoperz, muzykalna rodzina pająków, rozmarzony hipopotam. Mali, duzi, dzicy i swojscy. Do wyboru, do koloru. Trudno doszukiwać się w tej opowiastce większej fabuły, bo to raczej przegląd mieszkań i prezentacja bohaterów. A jednak od lektury trudno się oderwać, bo każda strona zaskakuje swoją oryginalnością i rozrzuconymi po kątach okruszkami szaleństwa.

W przypadku tomiku „Balonowa 5” tekst jest tylko dodatkiem do fantastycznych ilustracji Gosi Herby. To na nich dzieje się cała opowieść, która hipnotyzuje swoim pięknem i sprawia, że na każdą rozkładówkę można gapić się godzinami. Zwierzaki przedstawione na humorystycznych obrazkach zdają się puszczać oko do czytelnika i zapraszać go do wspólnej zabawy. Magia działa, przyjemny dreszcz przebiega po plecach, a uśmiech nie schodzi z twarzy. 
 

Jestem oczarowana dziełem duetu Herba/Pasiński. Wesołe, żywe kolory i cudna kreska Gosi Herby w połączeniu z miłą treścią autorstwa Mikołaja Pasińskiego tworzą doskonałą, wysmakowaną, a przy tym trochę szurniętą całość. Radosne ilustracje to nie wszystko, bo przekaz płynący z opowieści krzepi i wywołuje szeroki uśmiech. Przyjaźń jest największą wartością, która nawet mimo różnic pozwala na realne spotkanie z drugim człowiekiem. Tak jak na dachu kamienicy, gdzie wszystkie indywidua spędzają czas ciesząc się swoim towarzystwem. Bardzo potrzebna lekcja dla małych i dużych.

💙💙💙
Mikołaj Pasiński, il. Gosia Herba, Balonowa 5, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2019.


Komentarze

Prześlij komentarz