Fascynująca publikacja o owadach, czyli „Niezwykła księgo owadów” Barta Rossela

„Niezwykła księgo owadów” doprawdy jest niezwykła i wyjątkowa. Wielki format, obłędne ilustracje i nietypowe podejście do tematu sprawiają, że lektura zahipnotyzuje nawet dorosłych czytelników, którzy za owadzimi tematami raczej nie przepadają. Jednak cała siła tej publikacji tkwi w zachwycającej narracji Barta Rossela.


Autor „Niezwykła księgo owadów” jest naukowcem, wynalazcą, przedsiębiorcą i co najważniejsze – ojcem trzech córek. Podejrzewam, że to dziewczyny wyćwiczyły go w umiejętności barwnego opowiadania, bo bez wątpienia Bart Rossel posługuje się świetnym warsztatem, bawi słowem, a kolejne historie przekazuje z naukowym zacięciem, ogromnym poczuciem humoru i figlarnym błyskiem w oku. W swojej publikacji nie skupia się na wszystkich owadach, bo to raczej byłoby niemożliwe, ale wybiera konkretne cechy czy umiejętności i do nich dobiera różne robale.

Rossel opowiada w skrócie o gromadzie owadów, na podstawie konika polnego przedstawia owadzią budowę, a później cały czas zaskakuje prezentując najdziwniejsze i najciekawsze okazy, zestawiając je w rożnych grupach i konfiguracjach. Autor czaruje mnóstwem ciekawostek, jak choćby opowieścią o Amorze i Psyche, muszę plujce, która pomogła odnaleźć mordercę, czy o biżuterii, którą robi się z żywych owadów. Wszystkie rozdziały są świetne, ale dla mnie najlepsza jest część o tym, jak rozpoznać czas śmierci człowieka na podstawie robali, które zadomowiły się na zwłokach. Do tego sugestywna ilustracja stóp w prosektorium i natychmiast dreszcz emocji i fascynacji przebiega po plecach.
Naturalistyczne ilustracje Medy Oberendorff są fenomenalne. I choć treść jest zdecydowanie za trudna, ale mojego trzylatka, to od obrazków synek nie może się oderwać i przegląda książkę kilka razy dziennie. W ogóle opracowanie graficzne jest bardzo ciekawe, bo uwagę przykuwają różnej wielkości czcionki, rozstrzelenia i momentami nietypowy układ tekstu. Mnie to bawi, ale podejrzewam, że niektórych czytelników może irytować.

„Niezwykła księgo owadów” to rewelacyjnie napisana i genialnie zilustrowana publikacja dla starszych dzieci i nastolatków, a także dorosłych czytelników zafascynowanych owadami. Jeśli będziecie czytać to imponujących rozmiarów tomiszcze z trochę młodszymi pociechami, to pamiętajcie, że autor wspomina o owadzim seksie, dlatego lektura może generować trudne pytania z nieco innej sfery życia. Właściwie wciąż zostajemy w temacie biologii, ale jednak lepiej przygotować się zawczasu na porcję dziecięcych dociekań. Cała publikacja robi piorunujące wrażenie, dlatego doskonale nadaje się na prezent dla interesującego się światem i przyrodą młodego człowieka. Gorąco polecam!

💚💚💚
Bart Rossel, Niezwykła księga owadów (tyt. oryg. The Amazing Book of Insects), tłum. Alicja Oczko, il. Medy Oberendorff, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

Komentarze