Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o śmieciach, czyli „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!” Gerdy Raidt

Nowość od wydawnictwa Babaryba, czyli tomik „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!” jest doskonałym uzupełnieniem wydanej nieco wcześniej książeczki „Plastik fantastik?”. Obu tytułów nie może zabraknąć w żadnej domowej biblioteczce, ponieważ tworzą bardzo konkretną i świetnie napisaną podstawę do ekologicznego edukowania dzieci i dorosłych.


Przede wszystkim Gerda Raidt prawi z sensem. W prosty i zwięzły sposób opowiada dlaczego odpadki, które produkujemy są tak kłopotliwe. „Śmieci to przedmioty, których używamy na co dzień, a potem je wyrzucamy.” - przypomina autorka, dlatego to my jesteśmy za nie odpowiedzialni. W swojej publikacji pani Raidt choćby w kilku słowach porusza chyba każdy możliwy temat związany ze śmieciami. Opowiada jak wyglądają współczesne wysypiska, czym są spalarnie śmieci, dlaczego tak ważna jest segregacja i co dzieje się z odpadkami wrzucanymi do odpowiednich pojemników. To straszne, ale obecnie śmieci możemy znaleźć dosłownie wszędzie, nawet w kosmosie. Wiedzieliście, że choć jeszcze nikt nie dotarł na Marsa, to na czerwonej planecie już zalegają śmiecie powstałe z uszkodzonych robotów i sond wysyłanych tam w celach badawczych? Tego typu zaskakujących ciekawostek znajdziemy w książce znacznie więcej.

Autorka odnosi się do przeszłości, pokazuje jak zmieniły się kwestie organizacyjne, jeśli chodzi o składowanie śmieci, ale też podkreśla, że kiedyś ludzie naprawili i dawali przedmiotom drugie życie, a nie wyrzucali wszystkiego na śmietnik. Tym samym mocno uderza w konsumpcjonizm, naszą lekkomyślność, potrzebę gromadzenia, bycia modnym, posiadania coraz większej ilości niekoniecznie potrzebnych rzeczy. Jednak Gerda Raidt zauważa też, że w dzisiejszych czasach większość rzeczy jest kiepskiej jakości. Produkuje się je tak, żeby były tanie i szybko się psuły, a ewentualny koszt naprawy przekraczał wartość przedmiotu. W ten sposów niejako jesteśmy zmuszeni do wyrzucania śmieci.
 

Cały przekaz płynący z opowieści niemieckiej pisarki i ilustratorki jest mocny, ale na mnie największe wrażenie zrobiły rozkładówki o wykorzystywaniu biednych krajów jako wysypiska śmieci, na których często pracują dzieci. Zresztą efekt wow potęgują świetne ilustracje Gerdy Raidt. Trochę komiksowe, ładne i kolorowe obrazki dobrze współgrają z tekstem i dodają mu lekkości. Taka forma z pewnością dotrze do wyobraźni młodych odbiorców.

Tomik „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” ma przede wszystkim wartość edukacyjną, bo poza wszystkimi śmieciowymi historiami, autorka opowiada również o ruchach zero i less waste, a także podrzuca mnóstwo pomysłów co robić, żeby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów w naszych domach. A jak wiadomo, jeśli chcesz zmienić świat, musisz zacząć od siebie. Jeżeli będziemy dbać o naszą planetę na co dzień, rozsądnie podchodzić do tego co kupujemy i wyrzucamy, to świat już będzie lepszym miejscem. Tego sobie i Wam życzę.

💚💚💚
Gerda Raidt, Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie (tyt. oryg. Müll: Alles über die lästigste Sache der Welt), tłum. Katarzyna Łakomik, wyd. Babaryba, Warszawa 2019.

Komentarze

Prześlij komentarz