Nadbałtycka perełka, czyli „Balticarium” Natalii Uryniuk

Kocham Bałtyk miłością wierną i wieczną. Dlatego jak posiadaczka bałtyckiej duszy nie mogłam przejść obojętnie obok „Balticarium” – gigantycznego cuda z wydawnictwa Wytwórnia.


Publikacja Natalii Uryniuk robi wrażenie już na pierwszy rzut oka. Wielki format, twarda oprawa, sympatyczna ilustracja na okładce kryją fascynujące wnętrze pełne przyrodniczo-geograficznych ciekawostek związanych z Morzem Bałtyckim. Autorka z lekkością przechodzi pomiędzy kolejnymi rozkładówkami, zasypując czytelnika faktami ze świata bałtyckiej fauny i flory. Zagląda za parawany i w morskie głębiny, zbiera bursztyny na plaży, tupta po złotym piasku. Z nie mniejszym przejęciem artystka opowiada o kulturze, nadbałtyckich narodach, miastach, portach, znanych postaciach związanych z Bałtykiem. Łączy przeszłość z teraźniejszością, a nawet odnosi się do przyszłości informując o zagrożeniach ekologicznych, za które jesteśmy odpowiedzialni. 

Duże ilustracje, skondensowana treść i ciekawa forma sprawiają, że od „Balticarium” nie sposób się oderwać. Szczególnie ciekawie wypadają pocztówki z konkretnych miejsc, o których opowiadają dzieciaki przesyłające pozdrowienia. Z resztą Natalia Uryniuk dwoi się i troi, żeby było sympatycznie i interesująco. Autorka świetnie wyważyła proporcje między wiedzą ogólną, a ciekawostkami, dostosowując całość do możliwości małych czytelników. Dzięki temu dostajemy garść niezbędnych informacji, które łatwo zapadają w pamięć, nie nudzą i potrafią zadziwić nawet dorosłego odbiorcę. Całość czyta się błyskawicznie i z prawdziwą przyjemnością. 
 
 
Żartobliwe, trochę jakby komiksowe ilustracje Natalii Uryniuk mają w sobie mnóstwo luzu, dowcipu i artystycznego uroku. Zawieszone między realizmem a kreskówką z pewnością trafią w gust młodych odbiorców. To nietypowe połączenie sztuki współczesnej i nauki ma na celu popularyzowanie wiedzy związanej z Bałtykiem oraz uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody. Przy okazji autorka przekonuje, że to od naszego gospodarowania światem zależy przyszłość planety i przyszłość Bałtyku.

„Balticarium” to zachwycający album, którego nie może zabraknąć na półkach młodych przyrodników oraz wielbicieli nadmorskich klimatów. Dzięki tej publikacji możemy przyjrzeć się z bliska bałtyckiej faunie i florze, spojrzeć na Morze Bałtyckie z szerokiej perspektywy i zobaczyć łączące nas więzi z pozostałymi nadbałtyckimi krajami. Przy okazji Natalia Uryniuk w lekki i zabawny sposób uczy troski o cały nasz nadbałtycki świat. Tym samym „Balticarium” to wizualnie piękna, wartościowa i szalenie ciekawa publikacja, która niesiona szumem fal trafia prosto w serce czytelnika. Gorąco polecam!

💙💙💙
Natalia Uryniuk, Balticarium, wyd. Wytwórnia, Warszawa 2019.
 

Komentarze