Matematyka na wesoło, czyli „Rymowane zagadki matematyczne” Elżbiety i Witolda Szwajkowskich

Matematyka była moją szkolną zmorą. W trakcie wszystkich lat szkolnej edukacji nie trafiłam na żadną nauczycielkę, która potrafiłaby ugryźć temat w sposób ciekawy dla dzieci. A przecież matematyka jest fajna, a nauka liczenia może być fantastyczną przygodą. Nie wierzycie? To zerknijcie do książeczki „Rymowane zagadki matematyczne” Elżbiety i Witolda Szwajkowskich.


Autorzy w lekki i przyjemny sposób opowiadają o liczbach w naszym otoczeniu, ćwiczą dodawanie i odejmowanie dwóch i kilku liczb, a także serwują młodym czytelnikom zadania związane z kolejnością oraz zadania z dodatkowym wyzwaniem, które bywają podchwytliwe i wymagają kombinowania. Siedem krótkich rozdzialików, a tyle zabawy. Rymowanki państwa Szwajkowskich są wesołe, zabawne i przede wszystkim sensowne. W prosty sposób wyjaśniają dzieciom różnice między cyfrą a liczną, a w kolejnych rozdziałach ćwiczą umiejętności matematyczne.


Rozwiązywanie rymowanych zadań wcale nie jest łatwe, bo wymaga skupienia i rozumienia tekstu. Zabawna forma z pewnością zachęca do ćwiczeń i mobilizuje do działania. Dodatkową atrakcją są pytania rozrzucone między zagadkami, które odnoszą się do wiedzy ogólnej, mogą być sympatycznym przerywnikiem, albo tematem na dłuższą dyskusję. Ilustracje Anny Simeon są prawdziwą ozdobą. Kolorowe i radosne mają właściwości rozweselające. Zresztą wizualnie książeczka jest po prostu piękna, dzięki temu nastraja optymistycznie do zabawy i ćwiczeń.

„Rymowane zagadki matematyczne” to świetny sposób na naukę matematyki na wesoło. Tomik sprawdzi się szczególnie w przypadku dzieciaków z zerówki oraz na pierwszym etapie szkolnej edukacji. Rymowane ćwiczenia z pewnością okażą się po prostu świetną zabawą i przyjemnym wyzwaniem.

💛💛💛
Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski, Rymowane zagadki matematyczne, il. Anna Simeon, wyd. Kapitan Nauka, Warszawa 2019.

Komentarze