Książeczka dla przedszkolnych debiutantów, czyli „Ignacy idzie do przedszkola” Ady Olbrycht

W tym roku Ignacy poszedł do przedszkola. Towarzyszyły temu burzliwe emocje, które dotyczyły nie tylko dziecka, ale i nas – rodziców. Bo jak słusznie zauważa Ada Olbrycht adaptacja przedszkolna to proces, który dotyka całej rodziny. Jej książeczka „Ignacy idzie do przedszkola” stoi u nas na obecnie honorowym miejscu.Ada Olbrycht jest założycielką montessoriańskiego przedszkola w Warszawie, a swoim zawodowym doświadczeniem dzieli się we wspomnianym wcześniej tomiku. Ignaś jest debiutującym przedszkolakiem. Pełen obaw, ale i ciekawości przekracza próg placówki razem z mamą. Chłopiec ma okazję obserwować dzieci przy pracy, pozaglądać w kąty, spojrzeć z boku na przedszkolną rzeczywistość, mając przez cały czas mamę na wyciągnięcie ręki. Pani Iwona pozwala chłopcu na swobodę, do niczego go nie zmusza, ale też z uwagą śledzi jego kroki i z uśmiechem odpowiada na pojawiające się potrzebny.


Adaptacja przedszkolna w wersji Ady Olbrycht jest procesem długotrwałym, trudnym, ale przede wszystkim spokojnym. Ignacy przez cały czas dzieli się swoimi emocjami, które momentami są sprzeczne i chłopiec nie zawsze je rozumie. Mama oraz personel przedszkola szanują uczucia chłopca, wspierają go i pozwalają mu poczuć się bezpiecznie. To dzięki temu malec zaczyna lubić nowe miejsce, ufa pani przedszkolance, chce nawiązać przyjaźnie i uczyć się przez zabawę. Ideał, do którego powinny dążyć wszystkie placówki. Dlatego, choć to książka dla dzieci, powinny ją przeczytać przede wszystkim wszystkie osoby pracujące z dziećmi. Nie chodzi nawet o to, żeby we wszystkich przedszkolach proces adaptacji wyglądał tak samo, ale żeby szacunek do dziecka i jego emocji był kwestią priorytetową.

Tomik „Ignacy idzie do przedszkola” sprawdzi się głównie w przypadku dzieci, które będą rozpoczynały naukę w przedszkolu montessoriańskim. Jednak historia chłopca i przekaz płynący z opowieści jest na tyle uniwersalny, że bez problemu możecie czytać historię Ignasia wszystkim przedszkolnym debiutantom. Ponadto warto wziąć sobie do serca kilka ostatnich stron, skierowanych do rodziców. Ada Olbrycht dobrze prawi, Zosia Dzierżawska ślicznie ozdabia książeczkę swoimi ilustracjami, Mamania solidnie wydaje, a ja polecam z całego serca.

PS

Jestem bardzo ciekawa kolejnych tytułów z cyklu „Biblioteka Przedszkolaka Monetssori”. Wygląda na to, że szykuje nam się wyjątkowo ciekawa i wartościowa seria.

💛💚💙
Ada Olbrycht, Ignacy idzie do przedszkola, il. Zosia Dzierżawska, wyd. Mamania, Warszawa 2019.

Komentarze