Fajny poradnik dla rodziców dzieci w wieku 3-6 lat, czyli „Jak wspierać rozwój przedszkolaka?” Moniki Sobkowiak

Każdy rodzic dziecka w wieku przedszkolnym wie, że taki maluch to tajfun, który trudno okiełznać. Mały człowiek chłonie świat jak gąbka, a zadanie dorosłego polega na ciągłym wspieraniu swojej pociechy w jej harmonijnym rozwoju. Łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Tu z pomocą przychodzi Monika Sobkowiak, która w swojej książce „Jak wspierać rozwój przedszkolaka?” omawia etapy rozwoju dziecka oraz podrzuca mnóstwo inspirujących pomysłów na wspólne zabawy.


Dzieci najszybciej uczą się przez zabawę. Zabawę, w której czynnie powinien uczestniczyć dorosły, jeżeli oczywiście zależy mu na budowaniu emocjonalnej więzi ze swoim maluchem. Każdy z dziesięciu rozdziałów zaczyna się od skondensowanej dawki naukowej wiedzy. Autorka opowiada o rozwoju społeczno-emocjonalnym dziecka, jego rozwoju fizycznym oraz rozwoju mowy. Informuje czym warunkowany jest rozwój kompetencji matematycznych i rozwój umiejętności czytania i pisania u najmłodszych. Podpowiada jak uczyć przedszkolaka korzystania z technologi, jak wspierać jego kreatywność oraz umiejętność eksperymentowania i wnioskowania. Poza tym Pani Monia omawia kwestię integracji sensorycznej oraz wspierania rozwoju dziecięcej uwagi, pamięci i percepcji.


Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie, jednak z lektury dowiemy się co potrafi typowe dziecko w wieku 3,4,5 oraz 6 lat. Oczywiście te „typowe” zachowania czy umiejętności musimy modyfikować pod kątem rozwoju naszego dziecka. Najfajniejszym elementem publikacji są kończące każdy rozdział pomysły na wspólne zabawy. O mamo, czego tu nie! Wygłupy, szaleństwa, ale też spokojne i wciągające ćwiczenia. Dla mnie szczególnie ciekawe okazały się podpowiedzi na zabawy sensoryczne. Już się nie mogę doczekać kiedy zrobimy śnieg.

„Jak wspierać rozwój przedszkolaka?” to książka konkret. Bez dłużyzn i nudzenia autorka serwuje nam same istotne informacje. Pomysły na wspólne zabawy można wcielić w życie zarówno w domowych warunkach, jak i w grupie przedszkolaków. Jeśli szukacie napisanej sensownie, nieprzegadanej książki, która podpowiada konkretne rozwiązania, to możecie brać tomik Moniki Sobkowiak w ciemno. Ze swej strony jak najbardziej polecam i życzę Wam miłej zabawy.

💚💚💚
Monika Sobkowiak, Jak wspierać rozwój przedszkolaka?, wyd. Samo Sedno, Warszawa 2019.

Komentarze

  1. Ta książka na pewno przyda się wielu rodzicom. W moim przypadku pewnie wiele by nie wniosła - w końcu mam wykształcenie pedagogiczne, a obecnie pracuję w przedszkolu ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz