Pięknie ilustrowane książeczki dla młodych przyrodników, czyli „Kwiaty”, „Wybrzeże”, „Leśne stworzenia” oraz „Dzień i noc” od Wydawnictwa Wilga

„Młodzi przyrodnicy” to przepięknie ilustrowana seria, która rozbudzi w starszych przedszkolakach miłość do przyrody, a także świetnie sprawdzi się jako jedna z pierwszych lektur do samodzielnego czytania.


Cztery cieniutkie tomiki, niewielki format, okładki przyciągające uwagę oraz wnętrze pełne ciekawostek i zapierających dech w piersi ilustracji. Właśnie takie są najnowsze książeczki z serii „Młodzi przyrodnicy”. W poprzednich czterech zeszytach mogliśmy poczytać o dinozaurach, owadach, porach roku oraz dzieciach zwierząt. Teraz na tapecie mamy „Kwiaty”, „Wybrzeże”, „Leśne stworzenia” oraz „Dzień i noc”. W każdej z tych części Emily Bone podrzuca garść informacji przyrodniczych podanych w skondensowanej formie, a duża czcionka i prosty tekst zachęcają do samodzielnej lektury. 
 
W „Kwiatach” autorka opowiada o tym jak z nasion wyrastają rośliny, omawia cechy charakterystyczne rożnych kwiatów, przedstawia zwierzęta, które żywią się nektarem, a także prezentuje rożne środowiska i charakterystyczne dla nich rośliny. W kolejnym tomiku prosto z łąki przenosimy się na „Wybrzeże”, żeby poczuć piasek pod stopami i zachwycić się życiem na lądzie oraz w głębinach oceanów. Dostajemy tu ciekawy i szeroki przegląd nadmorskiej fauny i flory z całego świata. Zdecydowanie bliższe polskiemu czytelnikowi będą ,,Leśne stworzenia” skupione wokół ptaków, ssaków i owadów spotykanych w każdym lesie. Z kolei z ostatniego tomiku „Dzień i noc” dzieciaki dowiedzą się jakie zwierzęta budzą się wieczorem i rozpoczynają noce życie. Tutaj przegląd obejmuje różne środowiska i kontynenty, od domowego podwórka przez lasy tropikalne, sawanny, pustynie. 
 

W swoich książeczkach Emily Bone wplata ciekawostki między podstawowe informacje dotyczące świata roślin i zwierząt. Skupia się na detalach, które przyciągają uwagę młodych odbiorców. Treści jest niewiele i tak naprawdę każdy temat jest zaledwie muśnięty, ale to wystarczy, żeby rozbudzić dziecięcą ciekawość. Oszałamiające, realistyczne, ale jednak niepozbawione artystycznego zacięcia ilustracje są prawdziwą ozdobą każdego tomiku. Co ciekawe za opracowanie graficzne odpowiadają cztery rożne ilustratorki, ale ich styl jest tak zbliżony, że wszystkie części tworzą spójną i sensowną całość. 
 
Jeżeli wasze pociechy uwielbiają zwierzęta, interesują się nawet najmniejszym listkiem, a przy tym zadają setki pytań, lub wręcz przeciwnie, potrzebują zachęty do odkrywania świata możecie brać serię „Młodzi przyrodnicy” w ciemno. Warto dla samych ilustracji.

💚💛💙
Emily Bone, Kwiaty, Wybrzeże, Leśne stworzenia, ,Dzień i noc, tłum. Patrycja Zarawska, il. Samara Hardy, Cinzia Battistel, Maribel Lechuga, Nina de Polonia, wyd. Wilga, Warszawa 2019. 
 

Komentarze