Najpiękniejsza książka o zwierzętach ever, czyli „Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków”

Moja najukochańsza seria wydawnicza od Naszej Księgarni wzbogaciła się o kolejny tom. Po obłędnie pięknym atlasie ptaków i zachwycającym atlasie motyli przyszła pora na zwierzaki. I choć poprzednie tomy były prześliczne i dopieszczone w każdym calu, to „Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków” przebił wszystko.


W ogródkowym pamiętniku państwa Pawlaków spotkamy 19 różnych zwierzaków od lisa, jeża, zająca, przez kunę, nietoperza, aż po ślimaka i żabę. Jest swojsko, sympatycznie, a przede wszystkim przepięknie, bo ilustracje zapierają dech w piersi. Krótkie opisy, to tak jak w poprzednich częściach małych atlasów, ledwie garść ciekawostek pomieszanych z domowymi wspominkami. Kilka zdań, które ma przyciągnąć, czegoś nauczyć, a przy okazji rozwinąć wrażliwość i pokazać w innym świetle zwierzaki, które są naszymi sąsiadami, a na które często nie zwracamy uwagi. Fakt, borsuk pewnie u każdego wzbudziłby ekscytację, ale co takiego może zaproponować nam zwykły ślimak? Otóż bardzo wiele! Co prawda po lekturze nie będziemy tryskać wiadomościami jak z poważnej encyklopedii, ale na pewno popatrzymy na malucha z muszelką czułym okiem.

Subtelne ilustracje pana Pawła są klimatyczne i delikatne, obrazki Hani cudne i urocze, ale całe show kradną tkaninowe prace pani Ewy. Ilustracje ze szmatek to prawdziwe mistrzostwo i objawienie geniuszu w jednym. Są tak piękne, że nie można od nich oderwać oczu. Każdy z obrazków aż prosi się o głaskanie. Właściwie trudno zdecydować, który z nich jest najwspanialszy, ale ja obstawiam liska, bo mam do tych rudzielców ogromną słabość. Nowością w tym zbiorze są rzeźby wykonane z papieru oraz dodatków typowo użytkowych. Wow, to dopiero musiało wymagać ogromu pracy i umiejętności.

„Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków” to książeczka pod każdym względem wyjątkowa i niesamowita. Bardziej do podziwiania niż czytania. Ciepła, serdeczna i pełna miłości do zwierząt pozycja dla wszystkich małych i dużych przyrodników. Cała seria zajmuje specjalne miejsce na naszej półeczce, ale tom o zwierzakach natychmiast stał się tym najulubieńszym. Głaszcząc liska po rudym ogonie polecamy z całego serca.

💚💚💚
Paweł Pawlak, Ewa Kozyra-Pawlak, Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

Komentarze