Kubeczek menstruacyjny Lunette, czyli idealne rozwiązanie dla każdej z nas

Kubeczek menstruacyjny staje się coraz popularniejszą alternatywą dla tamponów i podpasek. Moja przygoda z tego typu zabezpieczeniem w trakcie okresu nie jest długa, ale od samego początku uznałam kubeczek menstruacyjny za objawienie geniuszu.


Kiedy kilka lat temu o kubeczkach menstruacyjnych zrobiło sięgłośno, byłam nastawiona bardzo sceptycznie, żeby nie powiedzieć, że negatywnie. Ale wszechobecne zachwyty nad miseczkami menstruacyjnymi, a przede wszystkim kwestie ekonomiczne i ekologiczne sprawiły, że postanowiłam spróbować. I to była miłość od pierwszego założenia (jakkolwiek to brzmi). Fioletowy kubeczek menstruacyjny Lunette pozwala mi czuć się świeżo, sucho i komfortowo w trakcie tych dni. Tak naprawdę dzięki niemu w ogóle zapominam, że mam okres.

Kubeczek menstruacyjny – co to jest?

 

Kubeczek menstruacyjny Lunette to nic innego jak stworzony z silikonu medycznego mały kieliszek, który po umieszczeniu w pochwie zbiera krew menstruacyjną. Pojemniczki Lunette produkowane są w Finlandii w ściśle kontrolowanych, nowoczesnych warunkach, zgodnych z regulacjami Unii Europejskiej. Ponadto kubeczki Lunette zostały wyróżnione Avainlippu-merkin, czyli odpowiednikiem naszego Znaku Jakości Q.

Kubeczki menstruacyjne występują w różnych rozmiarach. Lunette wyróżnia dwa:

  • model 1 – zalecany jest przy skąpych lub umiarkowanych krwawieniach, dla dziewczyn, które nie mają jeszcze doświadczenia seksualnego,
  • model 2 – będzie idealny dla kobiet aktywnych seksualnie, których krwawienia są normalne bądź obfite.

Oba modele różnią się rozmiarem i pojemnością (25 i 30 ml), dodatkowo w modelu 2 użyto nieco twardszego silikonu medycznego. Jeśli nie wiesz jaki rozmiar wybrać skontaktuj się z Cupfitterką Beterland (cupfitterka@betterland.pl), a z pewnością otrzymasz fachową pomoc.

Ponadto kubeczki menstruacyjne Lunette występują w różnych kolorach. Mój jest fioletowy, ale widziałam również żółte, niebieskie czy pomarańczowe miseczki. Wiem, że to tylko drobiazg, ale skoro taka bzdurka sprawia radość, to dlaczego nie wybrać pojemniczka w swoim ulubionym kolorze? 

Aplikacja i użytkowanie kubeczka menstruacyjnego


Dla niektórych kobiet aplikacja kubeczka może być kłopotliwa, ale to tylko kwestia wprawy. Dla mnie zakładanie go jest tak intuicyjne, że już za pierwszym razem poszło sprawie i bez problemu. Tak naprawdę wszystko można załatwić w 5 prostych krokach:

  • przed użyciem umyj ręce oraz opłucz kubeczek, żeby ułatwić aplikację,
  • zwiń kubeczek w najwygodniejszy dla siebie sposób – producent podpowiada trzy różne sposoby, dla mnie najłatwiej i najwygodniej zwinąć go w literkę C,
  • przyjmij wygodną pozycję i włóż kubeczek do pochwy – po prawidłowym zaaplikowaniu miseczka jest zupełnie niewyczuwalna i nie ma prawa przeciekać,
  • aby wyjąć kubeczek nie ciągnij za łodyżkę, ale złap za spód kubeczka, lekko naciśnij, żeby się odessał, a następnie kołysząc nim na boki ostrożnie wyciągnij kieliszek,
  • zawartość wylej, umyj pod bieżącą wodą i załóż z powrotem.
Łatwizna ;)

Przed użyciem kubeczek należy wyparzyć. Tak samo po każdym okresie trzeba go wygotować maksymalnie przez 20 min. Natomiast w trakcie okresu, po każdym opróżnieniu wystarczy opłukać miseczkę w zimnej wodzie (aby pozbyć się zabrudzeń i zapachu), a później umyć go w letniej wodzie z użyciem neutralnego, bezzapachowego mydła. Opróżnianie kubeczka może być problematyczne w miejscach publicznych, gdzie umywalka nie znajduje się bezpośrednio w kabinie. Choćby dlatego warto mieć dwa kubeczki na zmianę, ten zużyty wystarczy powycierać chusteczką i schować do torebki, a założyć czyściutki, zapasowy egzemplarz. 

Kubeczek menstruacyjny a ekologia 

 

Jedną z najważniejszych zalet kubeczka menstruacyjnego jest ekologia. Porządny kubeczek uznanej i sprawdzonej marki, prawidłowo użytkowany, może nam posłużyć nawet 10 lat. Wystarczy policzyć ile tradycyjnych artykułów higienicznych zużywasz w trakcie jednego cyklu, żeby zobaczyć ogrom generowanych odpadów w ciągu jednego tylko miesiąca. W końcu po zużyciu wyrzuca się nie tylko podpaski i tampony, ale również foliowe opakowania, pojedyncze folijki, przezroczyste opaski i aplikatory. Dlatego kubeczek menstruacyjny to nie tylko rozwiązanie wygodne i komfortowe, ale również ekologiczne i ekonomiczne. Jednorazowo trzeba zapłacić trochę więcej, ale przynajmniej mamy spokój na wiele lat, a także okazujemy troskę naszej planecie.

Odczucia ogólne 

 

Komfort użytkowania kubeczka menstruacyjnego Lunette to po prostu bajka. Wygoda bez porównania z tradycyjnymi środkami higienicznymi. Można bez skrępowania biegać, skakać, jeździć na rowerze i taplać się w basenie. W dodatku poczucie czystości i suchości – bezcenne. Jedynym minusem mojego kubeczka Lunette jest łodyżka, która dla mnie osobiście mogłaby być minimalnie krótsza. Poza tym jestem zachwycona jakością kubeczka, a korzystanie z niego to sama przyjemność. Dlatego jeśli wydaje ci się, że kubeczki menstruacyjne nie są dla ciebie, to masz rację – wydaje ci się. Spróbuj, gwarantuję, że nie będziesz żałować.

PS

Poza kubeczkiem w małym kartoniku znajdziemy również woreczek do przechowywania oraz ulotkę zawierającą podstawowe informacje oraz instrukcję obsługi, która rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Kubeczek menstruacyjny Lunette kupisz na stronie:
https://www.drogeria-ekologiczna.pl

Komentarze

Prześlij komentarz