Edukacja na wesoło - „Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała” Marty Matuszczak i Artura Gulewicza

Wyjątkowo lubię książki z ilustracjami Artura Gulewicza. Bawi mnie jego poczucie humoru, a radosne obrazki cieszą oko. W najnowszym tomiku „Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała” znów jest śmiesznie, a to dzięki nietypowej tematyce i krótkim edukacyjnym tekstom Marty Matuszczak.


Wspomniana publikacja z pewnością spodoba się dzieciakom. W końcu wszystkie dziwne dźwięki, które dobiegają z ciała, zarówno te, które kontrolujemy, jak i te w pełni zautomatyzowane, często budzą u najmłodszych głośne wybuch śmiechu. Przy okazji o chichotaniu Marta Matuszczak również opowiada. Po co człowiek kicha, ziewa, kaszle, puszcza bąki? Jak to wszystko jest skonstruowane w ciele człowieka? I czy te same reakcje dotyczą zwierząt? O tym wszystkim przeczytacie w tomiku „Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała”. 
 
 
Książeczka duetu Matuszczak/Gulewicz jest fascynująca i przezabawna jednocześnie. Tajemnice ludzkiego organizmu zostały wyjaśnione w sposób prosty, zwięzły i dowcipny. Liczne ciekawostki są dodatkową atrakcją, a doświadczenia do wykonania gwarantują dreszczyk emocji. Artura Gulweicza robi obrazkowe zmieszanie, a komiksowa konwencja tylko podkręca humorystyczny charakter publikacji. Każda rozkładówka poświęcona została innemu procesowi zachodzącemu w ciele człowieka. Mój osobisty faworyt, to część dotycząca ziewania (ziewam nawet pisząc te słowa).

„Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała” to doskonały przykład na to, że książka edukacyjna dla dzieci może być jednocześnie doskonałą rozrywką. Fakty naukowe podane w wersji na wesoło nie tylko zapadają w pamięć, ale sprawiają, że do książki wraca się z przyjemnością, choćby po to, żeby pośmiać się z ilustracji. A co najlepsze ta forma ucieszy zarówno pięcio, jak i dziesięciolatka. Dla mnie ten tomik to prawdziwy hit. Mam nadzieję, że autorzy coś jeszcze razem zmajstrują, bo widać, że nadają na podobnych falach, dlatego obcowanie z ich wspólnym dziełem to prawdziwa przyjemność.

💚💛💙
Marta Matuszczak, il. Artur Gulewicz, Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. 
 

Komentarze