Czuła opowieść o przemijaniu, czyli „Droga na górę” Marianne Dubuc

Przeczytałam „Drogę na górę” Marianne Dubuc i oniemiałam z zachwytu. Spodziewałam się sympatycznej historyjki, ale nawet przez myśli mi nie przeszło, że dostanę coś znacznie cenniejszego – piękną i subtelną opowieść o przemijaniu.


Pani Borsukowa jest już straszą panią z ogromnym życiowym doświadczeniem. Zgodnie z tradycją w każdą niedzielę wyrusza na wycieczkę i wspina się na szczyt pobliskiej góry, zwanej Słodką Bułeczką. Po drodze spotyka swoich przyjaciół, dla każdego ma dobre słowo i służy pomocą. Pewnego dnia spotyka kotka Lulka, który marzy o zdobyciu szczytu Słodkiej Bułeczki, ale uważa, że dla takiego malucha jest to wyczyn niemożliwy. Pani Borsukowa zaprasza kociaka do wspólnej wędrówki i każdej niedzieli nie tylko uczy go wszystkich sekretów góry, ale przede wszystkim pokazuje mu jaką drogą warto podążać w życiu.

Historia wymyślona przez Marianne Dubuc jest pełna czułości, troski i optymizmu. Pisarka opowiada o życiu, młodości i starości, nabieraniu doświadczeń, otaczaniu innych opieką, dzieleniu się przyjaźnią, dobrym słowem i gestem. A także o przekazywaniu pałeczki młodszemu pokoleniu i spokojnym odchodzeniu. Trudna tematyka, a jednak autorka pisze lekko i z wdziękiem. Połączenie prostego tekstu i urokliwego obrazu przynosi doskonały efekt. Cała nauka płynąca z historii Pani Borsukowej odbywa się na poziomie emocji. Przekaz jest jasny i czytelny, ale to, czego czytelnik nie doczyta, to z pewnością doczuje. 
 
W skromnych ilustracjach Marianne Dubuc jest mnóstwo łagodności. Prosta, humorystyczna kreska i delikatne kolory tylko potęgują wszechobecną atmosferę spokoju. „Droga na górę” to opowieść, która wzrusza, koi serce i przypomina o tym, co w życiu najważniejsze. Niesamowita i wspaniała, przeczytajcie koniecznie.

PS
„Drogę na górę” doskonale pasuje do czytanego przez nas niedawno „Mojego maleństwa”. Jedna książeczka świetnie uzupełnia drugą. Tematyka zbliżona, wykonanie zupełnie inne, ale poziom emocji i wzruszenia ten sam. Dwie perełki, których nie powinno zabraknąć w Waszych biblioteczkach.

💚💚💚
Marianne Dubuc, Droga na górę (tyt. oryg. Le chemin de la montagne), tłum. Justyna Bednarek, wyd. Wytwórnia, Warszawa 2019. 

Komentarze