Słodka karcianka dla dwojga, czyli „Fabryka czekolady” od Naszej Księgarni

„Fabryka czekolady” to dwuosobowa gra karciana od Naszej Księgarni, która sprawdzi się jako miły dodatek do wakacyjnego leniuchowania.


Tematyka gry jest słodka i kusząca, bo oto trafiamy do fabryki, która produkuje pyszną czekoladę. Truskawki, borówki, ciasteczka, migdały, a może kolorowe posypki? Co kto woli. Szczególną wartość mają tabliczki z białą czekoladą, a te z dziwnymi dodatkami, jak pionki i kostki do gry, mogą pokrzyżować nam szyki.

Szata graficzna autorstwa Przemysława Fornala jest obłędna. Karty wyglądają jak najprawdziwsze tabliczki czekolady, są duże (ich rozmiar może być problematyczny jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią) i dobrze leżą w dłoni. Zasady gry są proste, choć po pierwszym przeczytaniu instrukcji nie do końca wiadomo o co chodzi, ale wystarczy zacząć zabawę, żeby wszystko stało się jasne. Do dyspozycji mamy 45 kart, które tasujemy, 3 odkładamy do pudelka, rozdajemy sobie po 5, a 2 kładziemy odkryte – to one zaczynają naszą linię produkcyjną w fabryce. Reszta tekturek tworzy stosik, z którego będziemy dobierać po 5 kart przed rozpoczęciem każdej rundy.

Cała rozgrywka trwa 4 rundy po 6 tur. W każdej turze naprzemiennie dokładamy karty do linii produkcyjnej, pamiętając, że raz na turę możemy zebrać ostatnie 5 kart z taśmy. Zabawa polega na tym, żeby przechytrzyć przeciwnika i zgarnąć karty z najlepszymi, czyli najwyżej punktowanymi dodatkami. Wygrywa gracz, który po 4 rundach zdobył najwięcej punktów lub w dowolnym momencie gry zebrał 3 specjalne karty z białą czekoladą.

Prosta, szybka i sympatyczna zabawa, z którą bez problemu poradzą sobie już 7-8 letnie dzieciaki. Dodatkowe wyzwania ukryte na pudełku w humorystyczny sposób zachęcają do gry, tym bardziej, że cała rozgrywka trwa mniej więcej 10 minut (choć wydawca przewiduje 20 min). Jest to jednocześnie wadą i zaletą „Fabryki czekolady”. Wadą, bo gracz nie rozkręcił się na dobre, a już jest po wszystkim. Zaletą, bo karty można wyciągnąć wszędzie – między jedną a drugą kąpielą w morzu, czy basenie, czekając na jedzenie w knajpce, odpoczywając na ławeczce w parku. Do tego dzieciarnia nie zdąży się znudzić grą, bo każda tura trwa dosłownie chwilę.

„Fabryka czekolady” to całkiem przyjemna karcianka. Problem w tym, że trudno powiedzieć o niej coś więcej. Ot, szybka gra, która nie generuje większych emocji. Jeśli chcecie ćwiczyć z dziećmi licznie, tak, żeby się młodzież nie zorientowała, to będzie ok. Ale na szalone uniesienia się nie nastawiajcie.

💛💛💛
Fabryka czekolady. Autor: Nao Shimamura. Ilustracje: Przemysła Fornal. Liczba graczy: 2. Wiek: 8+. Czas gry: 20 min. Nasza Księgarnia 2019.

Komentarze