Podwodne życie małego żółwika, czyli „Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka” Zofii Staneckiej


Zofia Stanecka, znana głównie z książeczek o przygodach rezolutnej Basi, tym razem postawiła na zupełnie inną tematykę. Wygląda na to, że jej najnowsze dzieło „Żółwik z oceanu” to pierwszy tom serii „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka”. Jeśli tak mają wyglądać pozostałe części, to mam nadzieję, że powstanie ich mnóstwo!


Mały opiekuńczy duszek Tuli Tuli wędruje po całym świecie i podgląda różne ciekawe formy życia. W pierwszym tomie razem z nim możemy podejrzeć żółwie mieszkające w oceanie. Najpierw obserwujemy żółwicę składającą jaja, później kibicujemy malutkim żółwikom w dotarciu do oceanie, a następnie zaprzyjaźniamy się z jednym z nich i razem z Pikinem ruszamy na wspólną, podwodną przygodę.


Pod pretekstem miłej historyjki o rozkosznym żółwiku Zofia Stanecka pokazuje najmłodszym niesamowity świat schowany w głębinach oceanu. Mali czytelnicy towarzyszą Pikinowi w jego codzienności, dowiadują się jakie niebezpieczeństwa czekają na żółwika, a także maja okazję poznać mnóstwo ciekawostek związanych z podwodnym życiem. Treść jest prosta i dostosowana do możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak solidne całokartonowe wydanie sprawia, że tomik możemy podsunąć nawet maluszkom i zamiast czytania skupić się na wspólnym oglądaniu obrazków. A jest na co patrzeć, bo szata graficzna autorstwa Magdaleny Kozieł-Nowak jest przecudna. Ilustracje są wyjątkowo urocze i natychmiast wzbudzają same ciepłe skojarzenia. Jestem pewna, ze Pikin chwyci za serce nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

„Żółwik z oceanu” to sympatyczna i pięknie wydana książeczka dla ciekawych świata przedszkolaków. A ponieważ do publikacji przyrodniczych mam ogromną słabość, to na naszej półeczce nie mogło zabraknąć i tego tytułu. Krótkie teksty uzupełnione garścią ciekawostek i okraszone piękną, kolorową szatą graficzną tworzą dopracowaną w szczegółach całość. Polecam gorąco i jestem bardzo ciekawa, gdzie zabierze nas Tuli Tuli w następnym tomie.

💙💙💙
Zofia Stanecka, Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka, il. Magalena Kozieł-Nowak, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

Komentarze