Letnie czytanie z Naszą Księgarnią, czyli „ 321 superciekawych faktów” oraz „Cały świat jest cudem” na tapecie

 „Cały świat jest cudem”

Nasza Księgarnia ani na moment nie zwalnia tempa i znów kusi wspaniałymi książkami. Tym razem chciałabym pokazać wam dwa tomy, z którymi spędziłam urlop rozkoszując się balkonowym czytaniem. Na letnim tapecie „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” oraz „Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody”.


 
 Spłonęłam ze wstydu. Winna temu Mathilda Masters, która napisała genialną książkę dla dzieciaków i zatytułowała ją „ 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat”. Taaa, ja już po trzydziestce, a o większości z nich nie miałam pojęcia. Dlatego całość przeczytałam z zapartym tchem, dzieląc się fragmentami z kimkolwiek, kto chciał mnie słuchać i wykrzykując raz za razem słowa zachwytu. Co za tomiszcze!

W 12 rozdziałach uszeregowanych tematycznie znajduje się mnóstwo (w sumie 321) ciekawostek, intrygujących faktów i smaczków tak intrygujących, że trudno oderwać się od lektury. Prawdę powiedziawszy z ekscytacji trudno mi było usiedzieć spokojnie, bo cały czas miałam ochotę chodzić po domu i rozpowiadać wszystkim o tym, o czym właśnie przeczytałam. 


Wiedzieliście, że keczup był kiedyś lekarstwem? Że sosna jest najstarszym mieszkańcem Europy? Albo, że w Australii znajduje się podziemne miasto? Mathilda Masters w kolejnych punktach rzuca jakimś fascynującym faktem, a później w kilku zdaniach rozwija przytoczoną ciekawostkę. Notatki są raz dłuższe, raz krótsze, w zależności od tego jak złożony jest temat. Wszystkie komentarze czyta się z wypiekami, bo autorka bawi słowem, podaje tylko najistotniejsze informacje, nie przedłuża bez potrzeby, a dzięki temu świeżo zdobyta wiedza na długo zapada w pamięć.

Humorystyczne ilustracje Louize Perdieus czarują retro stylem i są prawdziwą ozdobą tekstu. Twarda okładka i gruby matowy papier dodają publikacji elegancji, dzięki temu tomiszcze obłędnie prezentuje się na półce. Chociaż ja nie potrafię spokojnie odłożyć tej książki, dlatego cały czas mam ją pod ręką i z miłością głaszczę okładkę. Bo „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” to mój osobisty, tegoroczny hit od Naszej Księgarni.

💙💙💙
Mathilda Masters, 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat (tyt. oryg. 321 superslimme dingen die je moet weten voor je 13 wordt), tłum. Alicja Oczko, il. Louize Perdieus, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. 


Iris Gottlieb przekonuje, że „Cały świat jest cudem”. Formatem i jakością wydania ten ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody doskonale pasuje do wspomnianej wcześniej publikacji „321 superciekawych faktów”. Może za bardzo nakręciłam się wszystkimi ciekawostkami, bo w zestawieniu z dziełem Mathildy Masters książka pani Gottlieb wypada nieco blado.

Amerykańska pisarka, ilustratorka i badaczka łączy tekst z obrazem, żeby z pomocą metafory wytłumaczyć nawet najtrudniejsze zagadnienia naukowe.Autorka bierze na warsztat rożne zagadnienia z szeroko pojętych nauk przyrodniczych i w trzech działach – nauki o życiu, nauki o Ziemi oraz nauki fizyczne, próbuje objaśniać świat młodym czytelnikom.  Wychodzi jej to raz lepiej, raz gorzej, ale na pewno taki sposób przekazywania wiedzy jest ciekawy, lekki i zabawny.
 
Całość z pewnością przyciąga uwagę, a oryginalne wykonanie zasługuje na uznanie. Jednak dla mnie jest tu trochę zbyt chaotycznie. Iris Gottlieb za szybko skacze z tematu na temat, a przez to nie udaje jej się utrzymać mojej uwagi zbyt  długo. Niby wiem, że chodzi o intelektualne szturchnięcie i rozbudzenie ciekawości czytelnika, ale u mnie przynosi to efekt odwrotny. Chyba jestem już za stara na takie publikacje. Podejrzewam, że w przypadku dzieci ten sposób przekazywania wiedzy zadziała, a krótkie notatki i oryginalne grafiki zafascynują młodych odbiorców. I choć doceniam wartości edukacyjne i artystyczne płynące z publikacji „Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody”, to tym razem nie mdleję z zachwytu.

💚💚💚
Iris Gottlieb, Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody (tyt. oryg. Seeing Science: An Illustrated Guide to the Wonders of the Universe), tłum. Hanna Pasierska, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

Komentarze