Artystyczna perełka dla małych i dużych ptasiarzy, czyli „Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata” Asi Gwis

Na widok tomiku „Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata” serce zabiło mi mocniej. W końcu obok jakiejkolwiek ptasiej lektury trudni mi przejść obojętnie, a już picturebooki wzbudzają mój natychmiastowy zachwyt. Z książką Asi Gwis jest podobnie, choć jak dla mnie jest to książkowa ozdoba, skierowana głównie do kolekcjonerów i wielbicieli publikacji obrazkowych.


Oczywiście nie oznacza to, że „Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata” mi się nie podobają. Podobają i to bardzo. Kolorowe i drobiazgowe ilustracje oszałamiają i hipnotyzują, a przeglądanie książeczki sprawia radość i wywołuje uśmiech na twarzy. Ach, jakie to jest wszystko piękne. Te raniuszki (przybijam piątkę z autorką, bo dla mnie to taż największe słodziaki w ptasim świecie), tukany, maskonury, pingwiny, sowy, kowaliki i cała, calutka reszta, której nie sposób wymienić jednym tchem.


Tekst to tak naprawdę zbiór ciekawostek związanych z ptakami. Dowiadujemy się z nich o budowie ptaka, poznajmy cechy charakterystyczne ptasich dziobów i ptasich domów, obserwujemy ptaki egotyczne, wodne, nocne, leśne, miejskie i wiejskie. Porównujemy jajka, skupiamy się na cechach szczególnych gatunków i zderzamy ze sobą rożne niezwykłe rekordy. Poza tym minimalistyczna treść uzupełniona została o zadania do wykonania. Głownie jest to odnajdywanie podanych elementów na ilustracji, ale trafia się też jeden labirynt i wyszukiwanie różnic. Dzięki temu trzeba wytężyć wzrok i wykazać się bystrym umysłem. Część rozrywkowa zdecydowanie wypada na plus.

Tomik Asi Gwis to artystyczna perełka do oglądania, podziwiania i wzdychania. Według wydawcy książeczka przeznaczona jest dla dzieciaków w wieku od 6 do 10 lat, ale ten picturebook sprawdzi się już w przypadku młodszych dzieci. Mój trzylatek oglądał ilustracje razem ze mną i zadawał milion pytań o nazwy gatunków (na szczęście na każdej ilustracji jest ściąga). Nie wiem czy coś z tego zapamiętał, ale zabawa była przednia. Osobiście jestem oczarowana „Czaplami, kurami i głuptakami”, ale mam też świadomość, że dla kogoś kto interesuje się ptakami ta publikacja nie wniesie nic nowego poza przeżyciami estetycznymi. 

💜💛💚
Asia Gwis, Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

Komentarze

  1. Książeczka rewelacyjna. Muszę koniecznie kupić ją dla mojego chrześniaka. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Super książka :) Życie ptaków jest bardzo interesujące, ostatnio dowiedziałam się wielu ciekawostek o jerzykach, niesamowicie oryginalne ptaszki!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz