Proste zasady dobrego wychowania, czyli „Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować” Katarzyny Kozłowskiej

Ponad rok musieliśmy czekać na nowe przygody Felusia, ale w końcu są. Tomik „Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować” ponownie czaruje bombowymi ilustracjami i w prosty sposób objaśnia najmłodszym przedszkolakom świat. Tym razem nie chodzi tylko o przedszkolną codzienność, jako taką, ale o zasady panujące w grupie i ogólnie społeczeństwie, które pomogą dzieciakom odnaleźć się w nowym środowisku.


Jeszcze tylko dwa miesiące i Ignaś po raz pierwszy przekroczy przedszkolne progi. Będzie to duże przeżycie dla niego i dla mnie też, bo niestety mojej zerówkowej przygody nie wspominam najlepiej. Dlatego oswajamy się powoli z pomocą książeczki „Feluś i Gucio idą do przedszkola”, a przy okazji poznajemy zasady dobrego wychowania zamieszczone w tomiku „Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować”. W końcu nasz drogi Feluś jest już rezolutnym przedszkolakiem, który chętnie chodzi do ulubionej placówki. Dlatego przyszła pora poznać kodeks przedszkolaka, który podpowie dzieciom jak zachować się w grupie rówieśników. 

Razem z Felusiem najmłodsi poznają magiczną moc takich słów, jak „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, dowiedzą się jak należy się zachować przy stole lub w teatrze, zobaczą, że każdy człowiek jest inny, ale każdemu należy się szacunek. Ponadto autorka opowiada m.in. o zgodnej zabawie, czekaniu na swoją kolej i dbaniu o porządek. Poszczególnych tematów jest sporo, a wszystkie łączą się w zgrabną całość, którą dzieci bez problemu zrozumieją i przyswoją bez większych przeszkód. Dopiero w praktyce dowiedzą się jak będzie wyglądała przedszkolna codzienność, ale wiedza wyniesiona z lektury z pewnością ułatwi im adaptację w nowym miejscu.

Na każdej rozkładówce autorka prezentuje małym czytelnikom określoną sytuację z codziennego życia oraz w prostych słowach tłumaczy jak Feluś i jego przyjaciele powinni się zachować. Obok mamy scenę z udziałem Gucia i innych zabawek, które nie znają zasad życia we wspólnocie i tym samym prowokują mniejsze bądź większe kłopoty. Treści jest niewiele, bo tematy rzucane przez Katarzynę Kozłowską wymagają rozwinięcia i komentarza dorosłych, którzy opowiedzą na wszystkie pytania maluchów. Lektura sprzyja długim rozmowom, omawianiu dziecięcych problemów, a także wymyślaniu historyjek na podstawie obrazków. W końcu nikt nie każe nam trzymać się sztywno tekstu, a bajeczne ilustracje Marianny Schoett aż proszą się o zaniemyślanki, żarciki i głupotki. 
 
„Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować” nie jest książką stricte do czytania. Nie ma tu opowiastek i bajek, które miałyby umilać dzieciom czas przed zaśnięciem. Akurat w przypadku tej publikacji chodzi o przedstawienie konkretnych sytuacji i zaprezentowanie maluchom określonych postaw, które ułatwiają życie w społeczeństwie. Wiecie, czym skorupka za młodu nasiąknie itd. A kodeks przedszkolaka prezentowany przez Katarzynę Kozłowską jest na tyle uniwersalny, że przyda się w życiu tak w ogóle. W końcu gdyby każdy człowiek był empatyczny i uprzejmy, to świat byłby o wiele lepszym miejscem.

💛💚💛
Katarzyna Kozłowska, Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować, il. Marianna Schoett, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. 

Komentarze