Natura jest cudem, czyli „Świat przyrody” Mike’a Jolley i Amandy Wood

Dzięki niezastąpionej Naszej Księgarni na Ignasiową półeczkę trafiła kolejna przyrodnicza książka. „Świat przyrody” Mike’a Jolley i Amandy Wood to trochę album, a trochę przewodnik po niesamowitym świecie dzikiej fauny i flory. Piękna i imponująca jest ta księga. Wielka, solidnie wydana, z oszałamiającymi ilustracjami. Każdy mały przyrodnik będzie oczarowany.


W swojej publikacji autorzy skupili się na przyrodniczych podstawach. Zresztą temat jest tak rozległy, że nie da się go wyczerpać w jednym tomie, szczególnie jeśli jest on przeznaczony dla dzieci. Dlatego Amanda Wood i Mike Jolley stawiają na przekazanie wiedzy elementarnej i rozbudzenie dziecięcej ciekawości. Z pomocą tablic przyrodniczych zachęcają do dalszych poszukiwań i zagłębiania tematów, które najbardziej zaciekawią czytelników. Sam pomysł z tablicami okazał się bardzo trafiony, bo nie tylko przyciąga uwagę, w przejrzysty sposób porządkuje wiedzę, ale też wprowadza element zabawy. Kolorowe strzałki na marginesach prowadzą do następnych tematów i ukazują powiązania występujące w świecie przyrody. Poruszanie się między tablicami nie tylko sprawia frajdę, ale w prosty sposób pokazuje jak wspaniałym cudem jest otaczająca nas natura.
Na 67 rozkładówkach dostajemy mnóstwo rożnych informacji podzielonych na trzy kategorie, które dodatkowo oznaczone zostały kolorami. I tak żółty odpowiada opisom typów środowisk, pomarańczowy to gatunki fauny i flory, a w części niebieskiej możemy zobaczyć w jaki sposób organizmy przystosowują się do warunków życia. W „Świecie przyrody” ilustracje dominują nad tekstem, który jest skondensowany i zawiera tylko najważniejsze informacje, uzupełnione o garść ciekawostek. Do tego czcionka jest bardzo mała, dlatego przy rozproszonym świetle raczej nie poczytamy. Ale zdaje się, że w zamyśle autorów to przekaz wizualny ma być ważniejszy niż treść. 
Kapitalne ilustracje mają w sobie odrobinę retro szyku. Paleta barw to głównie kolory ziemi, a odcienie bardziej krzykliwych barw zostały odpowiednio przygaszone, przez szata graficzna tworzy spójną całość i ma w sobie pewną elegancję, choć osobiście wolałabym, gdyby ilustracje były nieco jaśniejsze. Mimo wszystko chylę czoła przed Owenem Daveyem, bo wykonał kawał dobrej roboty. 

„Świat przyrody” to publikacja, która według wydawcy przeznaczona jest dla dzieciaków w wieku od 6 do 14 lat. Oczywiście granica wieku jest umowna, bo wydaje mi się, że dla sześciolatków ta książka okaże się jednak zbyt skomplikowana. Choć przecież wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka, a przecież na początek możemy skupić się na ilustracjach i powoli wprowadzać ciekawskiego czytelnika w cudowny świat natury. Jeśli szukacie przyrodniczej książki na lata, która pomoże uporządkować wiedzę, rozbudzi ciekawość i uwrażliwi dziecko na piękno otaczającego nas świata, to trafiliście idealnie. Poza tym wydanie jest tak dopieszczone i wymuskane, że „Świat przyrody” będzie doskonałym prezentem dla wszystkich młodych poszukiwaczy przygód.

💚💚💚
Mike Jolley, Amanda Wood, Świat przyrody (tyt. oryg. Natural World: A Visual Compendium of Wonders from Nature), il. Owen Davey, tłum. Grzegorz Rafałowski, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. 

Komentarze