Metaforyczna opowieść o śmierci w wersji dla dzieci, czyli „Pan Stanisław odlatuje” Justyny Bednarek i Pawła Pawlaka

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Jak pomóc mu oswoić się ze stratą i przekonać, że przemijanie jest częścią życia? Najlepiej tak, jak robią to Justyna Bednarek i Paweł Pawlak w pięknej i wzruszającej książeczce „Pan Stanisław odlatuje”.


Pewnego ranka pan Stanisław orientuje się, że nadszedł nas na jego wielką przygodę. Staruszek kupuje hel, nadmuchuje kolorowy materac w kwiatki, prosi ukochanego wnuczka Franka, żeby zaopiekował się jego pieskiem Znajdkiem-Kręciołkiem, a później rusza w górę, coraz wyżej i wyżej – ku chmurom.

Historia pana Stanisława to metaforyczna opowieść o śmierci i przechodzeniu na drugą stronę życia. Justyna Bednarek i Paweł Pawlak, w poetycki i trafiający do wyobraźni sposób, pokazują moment odchodzenia, jednak nie ma tu miejsce na smutek. Jest za to zachwyt nad światem, który nasz bohater podziwia z góry i odkrywa, że z tej nietypowej perspektywy wszystko wygląda zupełnie inaczej. Jest też odrobina żalu, że trzeba zostawić tych, których się kocha, ale przecież ci, którzy znikają nam z oczu, na zawsze zostają w naszych sercach. Tak jak staruszek, patrzą na nas z góry i służą pomocą, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich ingerencji.

Justyna Bednarek opiera swoją bajkową opowieść na znanych motywach związanych z umieraniem – świat widziany z góry, podążanie w kierunku nieba, najważniejsze momenty z życia przemykające człowiekowi przed oczami. To wszystko fascynuje zarówno czytelnika, jak i samego bohatera książeczki. W końcu pan Stanisław dociera nad chmury, przechodzi na drugą stronę nieba, jest szczęśliwy i zachwycony tym co widzi. Kogo spotyka po śmierci? O tym pisarka milczy pozwalając rodzicom dokończyć tę opowieść zgodnie z własnym sumieniem, światopoglądem, wiarą lub jej brakiem.

Ilustracje Pawła Pawlaka są prawdziwą ozdobą tomiku i pozwalają na własnej skórze poczuć emocje i entuzjazm pana Stanisława. Kreska i wrażliwość autora jak zawsze nie zawodzą. Jego radosne malunki urzekają fantazją, delikatnością i ciepłem sączącym się z każdej strony.

„Pan Stanisław odlatuje” to optymistyczna, pełna czułości i wzruszeń opowieść o śmierci oraz pożegnaniu z bliskimi i światem. Dorosły odbiorca od razu orientuje się z czym związana jest podróż pana Stanisława. Z kolei młodsi czytelnicy mogą ją odebrać zupełnie dosłownie, jako szaloną historię starszego pana, który zaczyna latać i przeżywa wesołe przygody. Drugiego dna wcale nie trzeba im tłumaczyć. Natomiast inaczej jest z dziećmi, które przeżyły stratę. To gównie dla nich powstała ta książeczka, żeby pomóc okiełznać trudne emocje. Piękna, przejmująca rzecz, którą czyta się ze łzami w oczach i ciepłem rozchodzącym się w okolicach serca. Gorąco polecam!

💙💛💚
Justyna Bednarek, Pan Stanisław odlatuje, il. Paweł Pawlak, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

Komentarze