Przygoda w oceanie, czyli „Gerda. Historia wieloryba” duetu Kavecký/Macho

„Gerdę” po raz pierwszy wypatrzyłam na instagramie jednej ze słowackich mam. Nie wiedziałam o czym będzie ta historia, ale obłędne ilustracje Adriána Macho wystarczyły, żebym zapragnęła mieć tę dziecięcą książeczkę na własność. Dzięki staraniom wydawnictwa Zielona Sowa urocza Gerda trafiła pod polskie strzechy i rozkochała w sobie wszystkich czytelników.


Mała Gerda pływa w oceanie razem z kochającymi rodzicami i bratem. Szczęście wielorybiej rodziny przerywa nieoczekiwana tragedia. Pewnego dnia mała ślicznotka zostaje sama. Gerda jest pewna, że się zgubiła, ale z ilustracji wiemy, co tak naprawdę się wydarzyło. Zagubiona wielorybka nie wie co robić, smutna i samotna pływa bez celu. Dopiero stworzenia spotkane po drodze uświadamiają Małej, że nie może się poddawać i musi zrobić wszystko, żeby ocalić w sobie to, co dobre.

Przesłanie płynące z opowiastki Petera Kaveckiego nie jest szczególnie odkrywcze, ani oryginalne, ale z pewnością trafi prosto w serce małych czytelników. Razem z Gerdą przeżywamy drobne przygody, zwiedzamy morskie głębiny, poznajemy mieszkańców oceanów, a także dowiadujemy się, że nigdy nie wolno porzucać nadziei na szczęśliwe zakończenie. Fabuła jest ciepła, wzruszająca i chwytająca za serce, ale to zapierające dech ilustracje kradną pisarzowi całe show
 
Jestem przekonana, że nawet gdyby „Gerda. Historia wieloryba” była historią niemą, to mimo wszystko robiłaby na odbiorcach kolosalne wrażenie. A wszystko za sprawą cudownie magicznej i bajecznej kreski Adriána Macho. Każda rozkładówka to małe arcydzieło, które zachwyca i hipnotyzuje swoim urokiem. Gdybym miała wskazać jedną ilustrację z tomiku, która podoba mi się najbardziej, to byłabym w kropce, bo całość jest po prostu doskonała. Nie ma tu ani jednej źle czy niepotrzebnie postawionej kreseczki. Piękno w najczystszej postaci.

„Gerda. Historia wieloryba” duetu Kavecký/Macho to wzruszająca i optymistyczna opowieść o małym wielorybku, który zdany tylko i wyłącznie na siebie, rusza w poszukiwaniu prawdziwego szczęścia. Prosta historia okraszona niebanalnymi i urzekającymi ilustracjami zachwyci wszystkie dzieci, a także ich rodziców, bo obok tak niesamowitej książeczki nie można przejść obojętnie. Z pewnością jest to jedna z najpiękniejszych książeczek w naszej biblioteczce. Polecamy :)

💙💙💙
Peter Kavecký, Adrián Macho, Gerda. Historia wieloryba (tyt. oryg. Gerda. Banginukės istorija), tłum. Joanna Partyka, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2019. 
 
 
https://www.gandalf.com.pl/b/gerda-historia-wieloryba/
 
 

Komentarze