Tup, tup, tup po lesie, czyli „Tysiąc i jedna mrówka” Joanny Rzezak

Książek przyrodniczych w dziecięcej biblioteczce nigdy dość. Jeśli macie w domu ciekawego świata wrażliwca, który najchętniej nie wychodziłby z lasu, to najnowszy tomik Joanny Rzezak będzie dla niego doskonałym prezentem.

 

Wiedzieliście, że mrówki potrafią strzelać kwasem mrówkowym i są tak lekkie, że nie mogą zginąć na skutek upadku z wysokości? Te i całe mnóstwo innych ciekawostek znajdziecie w książce „Tysiąc i jedna mrówka”. A wszystko zaczyna się w stojącym w środku lasu mrowisku, który jest domem tysięcy mrówek. Autorka pozwala nam zerknąć do środka i podejrzeć codzienność dzielnych pracusiów. Na kolejnych rozkładówkach ruszamy śladem malutkich owadów, żeby odetchnąć świeżym powietrzem i poznać zadziwiające życie lasu. 

 

Razem z mrówkami przemierzamy leśne runo, tuptamy po miękkim mchu, przedzieramy się przez paprocie, podziwiamy kropki na muchomorach, zaciągamy się zapachem kwiatów, stajemy oko w oko z sową, a nawet dyptamy po grzbiecie niedźwiedzia. Tekst Joanny Rzezak to właściwie zbiór króciutkich, jedno- lub dwuzdaniowych ciekawostek przyrodniczych, które tworzą fascynującą całość. Lektura książeczki zachęca do uważności na piękno otaczającego nas świata, do bliskich i dalekich wędrówek, zaglądania pod liście, obserwowania zwierząt i roślin oraz dalszego rozwijania wiedzy. 

Na szczególną uwagę zasługują subtelne ilustracje Joanny Rzezak. Można odnieść wrażenie, że warstwa graficzna dominuje nad opowieścią, bo tekst jest niejako integralną częścią ilustracji, zabawnie wije się między liśćmi, rozpina na pajęczynie, wspina po drzewie i ustępuje miejsca zwierzętom zaprezentowanym na obrazkach. Autorka doskonale komponuje kolory i pozwala sobie na pozostawianie pustych, czarno-białych miejsc, po to, żeby zaakcentować detale, np. żółć żonkili, niebieską intensywność chabrów, zieleń paproci, czerwień muchomorów. Piękno w czystej postaci. 

„Tysiąc i jedna mrówka” to pięknie wydana i arcyciekawa książeczka, które oczaruje małych przyrodników i ich rodziców. Po lekturze aż chce się zapakować ją do plecaka i ruszyć przed siebie na poszukiwanie najbliższego mrowiska. Uwielbiam takie inspirujące lektury. Polecam z całego serca.

💚💚💚
Joanna Rzezak, Tysiąc i jedna mrówka, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

 
https://www.ceneo.pl/76205399#crid=255125&pid=19603

Komentarze