Szukamy, czytamy, podziwiamy, czyli „Gdzie ten ssak?” Dawida Kilona

Ach, jakie to jest piękne! Patrząc na tomik „Gdzie ten ssak?” autorstwa Dawida Kilona trudno powstrzymać westchnienie zachwytu. A gustowna okładka to dopiero początek, bo jej wnętrze skrywa całą plejadę polskich ssaków, zaprezentowanych na oszałamiających ilustracjach.


Publikacja Dawida Kilona łączy w sobie książkę edukacyjną z rozrywkową wyszukiwanką ćwiczącą spostrzegawczość. I tak na siedmiu rozkładówkach poznajemy ponad 70 gatunków ssaków występujących na ternie Polski. Zwierzęta zostały uszeregowane z podziałem na grupy – kopytne, drapieżne, łasicowate, gryzonie, zajęczaki, owadożerne, nietoperze, walenie i płetwonogie. Ta część przypomina plakat informacyjny z przewagą tekstu. Za to na kolejnej rozkładówce dostajemy planszę z wymieszanym stadem ssaków omawianych na stronie wcześniejszej. Zadaniem dziecka jest odnalezienie na obrazku wszystkich osobników danego gatunku. A sprawa wcale nie jest taka prosta, bo zwierzaki próbują się przed nami sprytnie ukrywać.

W swojej publikacji Dawid Kilon podpowiada również jak przygotować się do ekspedycji, żeby obserwować zwierzęta, a także jak pomagać naszym dzikim ulubieńcom. Ponadto pokazuje nam jak wyglądają tropy popularnych ssaków, które możemy spotkać w terenie. I właśnie ta rozkładówka z tropami doskonale nadawałaby się na plakat do powieszenia w pokoju małego przyrodnika (#brałabym).

Jeśli po rozpracowaniu 7 wyszukiwanek mało wam uciech, to w tomiku znajduje się jeszcze rewelacyjna rodzinna planszówka „Zwierzęca ekspedycja”. Zasady gry są bardzo łatwe. Poruszamy się pionkiem po planszy zgodnie z ilością oczek wyrzuconych na kostce. Jeśli trafimy na wyróżnione pole, to czytamy informację o danym zwierzaku oraz opis zdarzenia, które nam się przydarzyło. Np. pierwszym napotkanym ssakiem jest popielica szara, która jest rzadkim okazem spotkanym w lesie bukowym. Mamy szczęście. Wydarzenie podczas ekspedycji to obserwacja, która pozwala nam przesunąć się do przodu o pięć oczek (zgodnie z informacją na polu). Oczywiście wygrywa ten gracz, który pierwszy dotrze do mety. Niby prosta rzecz, a w formie ciekawostek przemyca mnóstwo konkretnej wiedzy, gwarantuje wesołą zabawę i pozwala fajnie spędzić czas z dzieckiem.


„Gdzie ten ssak?” to naprawdę fantastyczna książka. Jedyna moja uwaga to trochę zbyt suche fakty i poważne teksty (z pominięciem planszówki, bo tam wszystko jest super). Rozumiem, że chodziło o umieszczenie jak największej ilości informacji w skondensowanej formie, ale zabrakło mi w tym choć odrobiny lekkości. Jednak nic to, bo na pierwszy plan wysuwa się oszałamiająca szata graficzna. Właśnie w pięknych, realistycznych i szczegółowych ilustracjach tkwi cała siła tej publikacji. Od jakiegoś czasu podglądam na fejsbuku działalność artystyczną Dawida, dlatego jego książki i ich sukces ogromnie mnie cieszą. 
Pod względem wydawniczym AWM znów nie zawodzi. Elegancka oprawa dopieczona pod względem kolorystycznym, z lakierowanymi i złoconymi elementami, gruby kredowy papier i okolicznościowa wyklejką robią kolosalne wrażenie. Jeśli szukacie oryginalnej i pięknej publikacji na prezent, to tomik Dawida Kilona będzie idealny.

„Gdzie ten ssak?” to sympatyczna, pięknie zilustrowana i wzbogacająca wiedzę książka dla wszystkich ciekawskich wielbicieli przyrody. Publikacja przemyca wiedzę przez zabawę, podrzuca interesujące fakty o życiu ssaków, uwrażliwia na piękno otaczającego nas świata i uczy troski o zwierzęta. Ponadto rozwiązywanie wszukiwanek i rodzinne rozgrywki tematycznej planszówki bawią małych i dużych czytelników, rozbudzają ciekawość świata i zachęcają do ruszenia w teren tropem zwierząt. Do zobaczenia w lesie!

💚💚💚
Dawid Kilon, Gdzie ten ssak?, wyd. AWM, Janki 2018.

https://www.ceneo.pl/74129813#crid=255137&pid=19603

Komentarze