„Przysłowiowy zawrót głowy”, czyli książeczkowy must have na półce każdego przedszkolaka

Używacie czasem powiedzeń i przysłów w rozmowach? Na pewno tak. Często wplatamy w wypowiedzi mądrości ludowe i nawet nie zastanawiamy się nad ich sensem, bo doskonale znamy ich znaczenie. Ale to co dla dorosłych rozmówców jest oczywiste musi być przedziwne z perspektywy dziecka. No bo o co chodzi z tym koniem, wozem i babą? Albo jajkiem mądrzejszym od kury? Z książką „Przysłowiowy zawrót głowy” Katarzyny Vanevskiej wszystko stanie się jasne.


Na dwudziestu trzech rozkładówkach znajdziemy omówienia dwudziestu trzech znanych przysłów. Duża ilustracja w zabawny sposób przedstawia powiedzenie rozumiane w dosłowny sposób, a mała odnosi się do treści wierszyka. W kolorowej chmurce znajduje się definicja wyjaśniająca sens porzekadła, a rymowany wierszyk to nic innego, jak konkretny przykład z życia wzięty, przedstawiający sytuację, w której sprawdza się dane powiedzenie. Ponadto na każdej rozkładówce dostajemy cztery dodatkowe powiedzenia do samodzielnej interpretacji.

Książeczka Katarzyny Vanevskiej to błyskotliwe i skrzące się humorem cudeńko. Spora w tym zasługa Marcina Piwowarskiego, którego urokliwe ilustracje są prawdziwą ozdobą tomiku. Obrazki wyglądają jakby zostały narysowane kredkami i aż się proszą o głaskanie. Serio! Kilka razy gładziłam strony, żeby sprawdzić czy poczuję pod palcami fakturę zostawiona przez kolorowe ołówki. Ogólnie szata graficzna została świetnie przemyślana, bo dzięki stałym elementom na każdej rozkładówce tworzy spójną i estetyczną całość. Nawet wyklejka w kapusty śmieszy i zapowiada świetną zabawę. 
 
Proste definicje nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do sensu porzekadła, ale to dowcipne rymowanki są prawdziwym hitem. Dzięki rytmicznym, wpadającym w ucho i zabawnym wierszykom dziecko bez problemu zapamięta powiedzenie oraz będzie potrafiło zastosować je w codziennym życiu. Wszystkie zaprezentowane w tomiku mądrości znałam dobrze i nie miałam żadnego problemu z ich interpretacją. Ale już wśród dodatkowych powiedzeń znalazłam kila takich, nad którymi musiałam porządnie pogłówkować, a nawet wspomóc się internetem.

Mądre i piękne publikacje są w cenie. Dlatego „Przysłowiowy zawrót głowy” to dla mnie must have na półce każdego przedszkolaka. Bajecznie zilustrowana, napisana lekko i z humorem książeczka oczaruje dzieciaki i ich rodziców. Tym bardziej, że lektura nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy, wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię. Gorąco polecam!

💛💙💚
Katarzyna Vanevska, Przysłowiowy zawrót głowy, il. Marcin Piwowarski, wyd. AWM, Janki 2018.


Komentarze