Co robimy kiedy śpimy - „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” Monika Utnik-Strugała, il. Małgorzata Piątkowska


Rzut oka na tomik „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”, pierwsze przekartkowanie i lekkie ukłucie rozczarowania, bo spodziewałam się czegoś innego. Jednak po lekturze mam poczucie, że powinnam przeprosić Monikę Utnik-Strugałę za to, że w nią zwątpiłam.


Wielkoformatowa książeczka „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” to prawdziwa bomba informacyjna! Jestem oczarowana zarówno stroną graficzną, jak i jakością prezentowanych tekstów. Krótkie notatki są naszpikowane ciekawostkami, w prosty, przystępny i szalenie ciekawy sposób opowiadają o tym co się dzieje kiedy śpimy. Autorka zabawia czytelnika faktami dot. fizjologicznych aspektów snu. Po co śpimy, jak zasypiamy, o czym śnimy. Znajdziemy też historyjki o lunatykowaniu, o gwiazdach i księżycu, o sowach i skowronkach, zwierzętach, które prowadzą nocne życie. A to jeszcze nie koniec, bo Monika Utnik-Strugała opowiada również o ludziach, którzy pracują nocą, czuwają nad naszym bezpieczeństwem i mają pełne ręce roboty. I choć całość jest rewelacyjna, to mnie najbardziej zafascynowała rozkładówka o pierwszym krzyku. Wiedzieliście, że najwięcej dzieci rodzi się w nocy? Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta. Już wiem dlaczego synek zaczął się pchać na świat właśnie kiedy spałam.

Ilustracje Małgorzaty Piątkowskiej są piękne i subtelne. Całkiem dziecięce, a przy tym w pewien sposób eleganckie. Przeglądanie książeczki mile łechce moje poczucie estetyki, a ptaszki i rudy lisek całkowicie skradli moje serce. Każda rozkładówka przypomina sen śniony przez siostrę i brata. Na ilustracjach dzieciaki mają na sobie piżamy, a ich rysunkowe przygody luźno wiążą się z tekstami. Widać, że Małgosia Piątkowska szanuje inteligencję odbiorcy i pozwala mu na interpretacyjną swobodę. Dzięki temu na postawie samych obrazków można razem z dzieckiem wymyślać rożne historyjki, a przez to rozwijać wyobraźnię małego czytelnika.

„Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” to arcyciekawa i przepięknie zilustrowana książeczka dla dociekliwych przedszkolaków i starszaków. Ba, nawet dorośli czytelnicy będą nią oczarowani, a od ciekawostek aż zakręci im się w głowie. Jestem po 30., ale całość przeczytałam z wypiekami na twarzy i co chwilę miałam ochotę wołać do męża: „A wiedziałeś o tym, że…?” Tomik autorstwa Moniki Utnik-Strugały to prawdziwa skarbnica wiedzy. Czytajcie sami i z dziećmi. Gwarantuję, że warto.

💙💙💙
Monika Utnik-Strugała, Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy, il. Małgorzata Piątkowska, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.
 
https://www.ceneo.pl/74423502#crid=255138&pid=19603

Komentarze