Ach, jakie piękne puzzle - Emilia Dziubak i Maciej Szymanowicz na tapecie

Maciej Szymanowicz, Kraina Czarów. Puzzle, wyd. Nasza Księgarnia

Cudeńka, śliczności, wspaniałości! Co takiego? Puzzzle! Kolejne w naszej kolekcji, ale na swój sposób wyjątkowe, bo bezpośrednio powiązane z literaturą dziecięcą. Mowa oczywiście o zestawach „Leśna Kraina” i „Kraina Czarów” od Naszej Księgarni.


Kiedy w zapowiedziach mojego ukochanego wydawnictwa dla dzieci zobaczyłam puzzle z ilustracjami jednych z najlepszych polskich ilustratorów, to dostałam palpitacji serca z wrażenia. Warto było czekać, bo układanki z obrazkami Emilii Dziubak i Macieja Szymanowicza są doskonałe. „Leśna Kraina” to nic innego jak majowa rozkładówka z uwielbianego przez wszystkich „Roku w lecie”, a „Kraina Czarów” to kwietniowe harce bohaterów „Roku w Krainie Czarów”. Nie ukrywam, że całą serię „Rok w...” uwielbiam, ale tomik autorstwa Macieja Szymanowicza jest najbliższy mojemu sercu. Dlatego jego magiczne puzzle cieszą mnie równie mocno, jak ich literacki pierwowzór. 

Maciej Szymanowicz, Kraina Czarów. Puzzle, wyd. Nasza Księgarnia
Maciej Szymanowicz, Kraina Czarów. Puzzle, wyd. Nasza KsięgarniaMaciej Szymanowicz, Kraina Czarów. Puzzle, wyd. Nasza Księgarnia
Puzzle przeznaczone są dla dzieci od 3 roku życia. Ułożenie obrazka z 54 elementów wcale nie jest takie proste, tym bardziej, że na ilustracjach dużo się dzieje. Dlatego maluchy, które nie są obeznane z zabawą puzzlami powinny zacząć od czegoś prostszego. Oba obrazki swoim rozmiarem po ułożeniu (47x33 cm) minimalnie różnią się od oryginalnej rozkładówki, ale jest to niemal niedostrzegalne, a przez to dopasowywanie poszczególnych elementów do ilustracji również jest świetną zabawą.

„Leśna Kraina” i „Kraina Czarów” to puzzle dla dzieci, wiadomo. Ale rozbawiła mnie nasza rodzinna chwila, kiedy razem z mężem siedzieliśmy obok siebie i w skupieniu układaliśmy swoje zestawy, a nasz synek w tym czasie bawił się autkami. Musieliśmy wyglądać komicznie. Ale nic to, bo wspólne układanie puzzli zbliża ludzi. A przy tym ćwiczy koncentrację i spostrzegawczość, rozwija zdolności manualne, wycisza i pobudza wyobraźnię. Nie można również zapomnieć o walorach duchowych i artystycznych. Bo zabawa ładnymi przedmiotami, a co za tym idzie podziwianie oszałamiających ilustracji Dziubak i Szymanowicza, rozwijają w dziecku poczucie piękna i kształtują jego gust estetyczny. Słowem, same zalety. Nic tylko układać :)

💛💚💛
Emilia Dziubak, Leśna Kraina. Puzzle, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.
Maciej Szymanowicz, Kraina Czarów. Puzzle, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. 
 

Komentarze