Książeczki ekologiczne, czyli „Moja mała kaczuszka” i „Moja mała myszka” Britty Teckentrup

Nasza Księgarnia idzie z duchem czasu i poza przypominaniem klasyki wciąż wydaje najlepsze, najciekawsze i najpiękniejsze książki dla małych czytelników. Niedawno nakładem warszawskiego wydawcy ukazały się dwie innowacyjne pod względem ekologicznym książeczki. Mowa tu o tomikach „Moja mała kaczuszka” i „Moja mała myszka” Britty Teckentrup.


Co jest takiego niezwykłego w tomikach autorstwa pani Teckentrup? Przede wszystkim wykonanie. Bajeczki z serii „Blisko natury” zostały wydrukowane ekologicznymi farbami na kartonie pochodzącego w 100% z recyklingu. Dzięki temu wyglądają, a nawet pachną zupełnie inaczej niż tradycyjne książki. Co prawda zapach farby drukarskiej uzależnia i jest czymś co książkocholicy kochają, ale w tym przypadku zamiast wąchać tomiki lepiej je pogłaskać. Karton z recyklingu jest przyjemnie szorstki i aż prosi się o czuły dotyk. Tym bardziej, że śliczna szata graficzna zachęca do podziwiania obrazków. Ilustracje autorki mają w sobie coś z dziecięcej radości. Przygaszone kolory (dzięki kartonowym stronom) przyciągają uwagę i prowokują do artystycznych eksperymentów. Bo po lekturze aż chce się wyciągnąć farby, stary karton i natychmiast zabrać się do pracy. 
 
Same historyjki o zwierzątkach są sympatyczne i wesołe. Mali bohaterowie mają swoje dzikie zwyczaje, ale tak jak wszystkie dzieci uwielbiają się bawić, spędzać czas z przyjaciółmi, a w razie czego mieć mamę na wyciągnięcie łapki. Ciepłe opowiastki + oszałamiająca szata graficzna tworzą uroczą i czarującą całość, do której dzieci i ich rodzice będą wracać z przyjemnością. A z nieco starszymi czytaczami przy okazji lektury można pogadać na temat ekologii, piękna przyrody oraz odpowiedzialności człowieka za otaczający nas świat. Na tego typu rozmowy nigdy nie jest za wcześnie. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie… 
Polecam 💚

💙💙💙
Britta Teckentrup, Moja mała kaczuszka, Moja mała myszka (tyt. oryg. Alles Natur. Meine kleine Ente, Alles Natur. Meine kleine Maus), tłum. Małgorzata Słabicka, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. 
 

Komentarze