Emilia Dziubak znów zachwyca, czyli „Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt”

Emilia Dziubak jest chyba najpopularniejszą ilustratorką młodego pokolenia. Wszystkie jej prace są subtelnie piękne, dopracowane w każdym calu i najdrobniejszym szczególe. Widać, że artystka wkłada w nie całe swoje serce. Szczególnie rozkoszne są wszystkie zwierzęta widziane oczami Emilii Dziubak, dlatego jej najnowsza publikacja „Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich młodych przyrodników.


Homer to prawdziwy kot z charakterem. Dlatego kiedy w jego domu zaczyna panować chaos, wystawiający na próbę nerwy kocura, ten postanawia ruszyć w świat w poszukiwaniu prawdziwego przyjaciela. Ale jak takiego znaleźć? Homer podgląda najróżniejsze pary przyjaciół funkcjonujące w przyrodzie, określa je wspólnym mianownikiem i rozmyśla nad tym jaki układ byłby najlepszy dla niego. Czy liczy się opiekuńczość? A może wierność i bezinteresowne oddanie? Czy wśród napotkanych roślinek, a także małych i dużych zwierzaków kocisko odnajdzie swoją bratnią duszę? Przekonajcie się sami!

Wrażliwość Emilii Dziubak znów zachwyca. Podglądnie zwierząt i roślin przefiltrowanych przez jej uważne i czułe spojrzenie to prawdziwa przyjemność. Dlatego album podziwia się z niesłabnącym przejęciem. Cała fabuła to właściwie jedynie podpisy pod ilustracjami pozwalające na poznanie przyrodniczych ciekawostek i komentarze nieco nabzdyczonego kota. Całość ogrzewa serducho, ale najlepsza okazuje się najbardziej prozaiczna, a przy okazji kończąca opowieść rozkładówka. Bo najczęściej to, czego szukamy gdzieś daleko, znajduje się na wyciągnięcie ręki, albo łapy.

„Niezwykłe przyjaźnie” to ciepła, sympatyczna i wyważona publikacja, która nie tylko serwuje solidną porcję przyrodniczych informacji, ale również przemyca wartości ogólnożyciowe. Bawi, uczy, wzrusza i kształtuje w czytelniku poczucie piękna. A nawet zadziwia niespodzianką na końcu, czyli labiryntem i zabawnym testem, z którego czytelnik dowiaduje się jakim jest typem przyjaciela. Niby drobiazg, a ile z niego radości. Gwarantuję, że dzieło Emilii Dziubak zachwyci wszystkich małych i dużych czytelników.

💚💛💙
Emilia Dziubak, Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.

Komentarze