Z miłości do skoków narciarskich, czyli „Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” Jarosława Kaczmarka

Sezon na skoki narciarskie trwa w najlepsze. Na ten klimat, emocje, radość czekałam całe lato i jesień. A jeszcze dłużej czekałam na pierwszą książkę o skoczkach narciarskich. Co prawda moją domową biblioteczkę zdobią już albumy podsumowujące dwa ostatnie sezony skoków opracowane przez ekipę skijumping.pl, ale brakowało mi dokładnie takiej publikacji, jak dzieło Jarosława Kaczmarka.

 
Co prawda tomik „Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” powstał z myślą o dzieciach, ale gwarantuję, że lektura sprawi mnóstwo frajdy nawet dorosłym czytelnikom. Autor specjalizuje się w opowiadaniu o znanych sportowcach, jego styl jest lekki i przystępny, dzięki temu książka czyta się sama, a najważniejsze informacje zostają w pamięci odbiorcy. Jarosław Kaczmarek przybliża historię skoków narciarskich, przedstawia jak zmieniał się styl skoków, wyjaśnia zasady rozgrywania zawodów i punktacji oraz omawia poszczególne etapy skoku. Ale najwięcej miejsca poświęca ludziom, bo przecież bez wielkich osobowości nie byłoby tylu wzruszeń i emocji kibiców.

Jarosław Kaczmarek wspomina sylwetki najważniejszych zawodników na przestrzeni ostatnich lat, od Stanisława Marusarza po Kamila Stocha. Oczywiście mnóstwo miejsca poświęca historii Adama Małysza i opowiada trochę o naszej złotej drużynie, choć to postać Kamila wybija się tutaj na pierwszy plan. Szkoda, że o pozostałych chłopakach z drużyny autor ledwie napomyka, przytaczając fakty, które fanom skoków są dobrze znane. Jednak po tym rozdziale oczekiwałam czegoś więcej, dlatego czuję lekki niedosyt. 
 
W publikacji nie zabrakło miejsca dla zawodników ze światowej czołówki. Autor przytacza kilka znakomitych nazwisk, jak choćby Noriaki Kasai, Simon Ammann, Robert Johansson, choć oczywiście czytelnik ma swoje typy i ulubionych sportowców, o których chciałby poczytać. Wniosek z tego jeden – pan Kaczmarek powinien się pokusić o kontynuację swojego dzieła!

„Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” to wciągająca opowieść o najfajniejszej dyscyplinie sportowej na świecie i o ludziach, którzy ją tworzą. Pełna interesujących faktów, intrygujących ciekawostek i zabawnych anegdotek. Ozdobiona mnóstwem kolorowych zdjęć, ilustracji i humorystycznych rysunków sprawi frajdę wszystkim miłośnikom skoków narciarskich. Osobiście jestem zachwycona i mam ochotę podskakiwać na sam widok okładki. Niesiona niesłabnącym entuzjazmem polecam z całego serca.

💙💙💙
Jarosław Kaczmarek, Skoczkowie. Tajemnice mistrzów, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2018.

Komentarze